AktualnościRelacje społeczne

Pomoc dla Ukrainy – jak możemy pomagać?

Pomoc Ukrainie jest dzisiaj absolutnie niezbędna, zarówno na polu politycznym, jak i – a może przede wszystkim – społecznym i humanitarnym. Nie trzeba mieć milionów na koncie, aby móc realnie pomóc. 

To, jak Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy, wzbudza podziw całego świata. Wszyscy zastanawiają się, jak to możliwe, że ponad 2 mln ludzi zyskało tak wyjątkowe przyjęcie w Polsce.  

Polska pomoc dla Ukrainy – na każdym szczeblu

Pomoc dla Ukrainy jest dzisiaj niezbędna. Polskie państwo i polskie społeczeństwo są co do tego absolutnie zgodne. Polski rząd na arenie międzynarodowej staje się rzecznikiem interesów Ukrainy, Polacy zaś bez wahania już od pierwszego dnia wojny rzucili się na pomoc Ukraińcom. Polska pomoc dla Ukrainy ma bardzo wiele oblicz. Państwo wprowadziło:

  • uproszczone procedury na granicy, które umożliwiają ucieczkę z ogarniętego wojną kraju, 
  • tymczasowy numer PESEL, który pozwala Ukraińcom korzystać z polskich świadczeń społecznych, a także podejmować legalnie pracę w Polsce
  • dostęp do polskiej oświaty dla ukraińskich dzieci, młodzieży, studentów. 

Jak pomagać uchodźcom?

Pomagać Ukraińcom można na wiele sposobów:

  • przez udostępnienie mieszkania, w którym mogą się oni zatrzymać, dopóki nie zaplanują co dalej albo nie ruszą w drogę do innych miast w Polsce lub innych krajów, 
  • przez prowadzenie zbiórek, choć tutaj trzeba już być bardzo ostrożnym – moment, kiedy potrzebne było wszystko: od żywności po wózki dla dzieci się skończył. Teraz warto sprawdzać, czego potrzeba w konkretnych miejscach pomagających uchodźcom. 
  • przez wolontariat i pracę charytatywną – jeśli nie masz niczego do oddania, nie dysponujesz środkami na dodatkowe zakupy, możesz pomóc uchodźcom przez oddanie swojego czasu. Możesz zostać wolontariuszem pomagającym przy pakowaniu paczek; jeśli znasz ukraiński, możesz pomóc na dworcu albo służyć pomocą jako tłumacz; możesz też pomagać w animacyjnych zajęciach dla ukraińskich dzieci.
Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…