AktualnościHistoria

Tydzień ukraiński. Wołodymyr Zełenski i Ronald Regan – podobieństwa. Aktorzy, którzy stali się mężami stanu

Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy to jedna z najczęściej komentowanych obecnie osób na świecie. Jego postawa w konflikcie z Rosją sprawiła, że wiele osób zaczęło go postrzegać jako prawdziwego męża stanu. Bardzo często w tym kontekście jest porównywany do Ronalda Regana. 

Czy aktor może stać się politykiem? Znamy wiele, mniej lub bardziej udanych tego typu karier. Postaci Regana i Zełenskiego są jednak na tym tle szczególne.

Ronald Regan – aktor, który zakończył zimną wojnę

Ronald Regan był 40. Prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Sprawował tę funkcję przez dwie kadencje od 1981 do 1991 roku. Jego prezydentura przypadła na czas upadku bloku komunistycznego i zakończenie zimnej wojny, w czym Regan, aktywnie wspierający choćby polską „Solidarność”, miał niemały udział. Przez wielu Amerykanów to właśnie on jest postrzegany jako wzór prezydenta USA, prawdziwego męża stanu. Mało kto jednak pamięta, że zanim został prezydentem, a wcześniej gubernatorem Kalifornii, był także aktorem. Zagrał łącznie w 50 filmach (np. Mroczne zwycięstwo), a potem przeniósł się do telewizji. 

Wołodymyr Zełenski – bohater Ukrainy

O Wołodymirze Zełenskim stało się głośno dużo wcześniej niż 2019 roku, kiedy został wybrany na prezydenta Ukrainy. Wcześniej był on bardzo popularnym komikiem, aktorem, zwycięzcą odpowiednika polskiego „Tańca z gwiazdami”. Wiele osób, które słyszało o jego kandydaturze na stanowisko prezydenta, uważało to za żart. Co ciekawe, W 2015 Zełenski grał w serialu Sługa narodu jako Wasyl Petrowycz Hołoborod, nauczyciel historii, który przez zbieg różnych okoliczności objął urząd prezydenta Ukrainy. Wygrana Zełenskiego w wyborach mogła wydawać się więc żartem, okazało się jednak, że ten aktor, podobnie jak Regan, szybko wyrósł na prawdziwego męża stanu, który w najtrudniejszych chwilach jest ze swoim narodem. Prezydent dodaje rodakom sił w walce o wolność w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, nie ulega propozycjom ewakuacji lecz dociera do decydentów na świecie, by pomogli powstrzymać i zakończyć tę okrutną wojnę, a Ukrainie pomogli odzyskać wolność od najeźdźcy, jakim są wojska rosyjskie.  

Autorytety i bohaterowie 

W świecie, w którym narzekamy na brak autorytetów, postaci takie jak Wołodymyr Zełeński przywracają wiarę. Aktor, który stał się mężem stanu, broni Ukrainy przed Rosją, walczy o europejską przyszłość dla swojego kraju, wzbudza podziw nie tylko u Ukraińców, ale i najważniejszych światowych przywódców i obywateli wielu państw.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…