AktualnościHistoria

Wojna w Donbasie, obwód doniecki i ługański – znaczenie regionów dla Ukrainy i Rosji

Wojna w Donbasie, która rozpoczęła się w 2014 roku trwa właściwie do dzisiaj. Kolejną jej odsłonę w 2022 roku stanowiło zaostrzenie sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej, a finalnie uznanie dwóch obwodów ukraińskich – donieckiego i ługańskiego jako odrębne republiki ludowe. Gdzie jednak to wszystko się zaczęło?

Donbas jest symbolicznym dla Ukraińców miejscem, gdzie w 2014 roku rozpoczęły się działania mające na celu pozbawienie Ukrainy części jej terytorium na korzyść Rosji. 

Euromajdan i Wiktor Janukowycz

Źródłem wojny w Donbasie są w dużej mierze wydarzenia, które miały miejsce rok wcześniej. W 2013 roku Prezydent Wiktor Janukowycz odsunął w czasie planowaną od dawna umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. To doprowadziło do szeregu protestów o wymownie proeuropejskim charakterze. Skupiły się one głównie na placu Niepodległości w Kijowie, który został określonym mianem Euromajdanu. Po tych wydarzeniach Janukowycz musiał ostatecznie ustąpić. Sytuacja jednak doprowadziła do zaostrzenia stanowisk i wojny rosyjsko-ukraińskiej [link]. 

Wojna w Donbasie – 2014 rok 

Wojna w Donbasie wybuchła w 2014 roku, kiedy prorosyjski Janukowycz został odsunięty od władzy. Doprowadziło to do wystąpienia w Donbasie prorosyjskich separatystów, którzy po przeprowadzeniu sfałszowanych wyborów (według których rzekomo większość mieszkańców opowiadała się za przyłączeniem do Rosji) domagali się przyłączenia tej części terytorium Ukrainy do Rosji. Wojna w Donbasie zapoczątkowała konflikt między zwolennikami legalnej władzy Ukrainy a prorosyjskimi separatystami i wspierającą ich Rosją.  

Skutki wojny w Donbasie

Wojna w Donbasie tak naprawdę cały czas trwa. Prorosyjscy separatyści ukraińscy proklamowali samozwańcze: tzw. „Doniecką Republikę Ludową” i „Ługańską Republikę Ludową”, natomiast tego stanu rzeczy nie akceptuje Ukraina. Rosja cały czas natomiast dąży do przejęcia kontroli nad tym regionem. Doszło co prawda do zawieszenia broni, ale kolejne starcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej potwierdzają, że ten konflikt się nie skończył. Co więcej, Putin wspiera separatystyczne regiony i obecnie (21 lutego 2022) uznał je jako odrębne republiki i wsparł je swoim wojskiem, co praktycznie oznacza inwazję na Ukrainę.

Gdzie leży Donbas i jakie ma znaczenie dla Ukrainy i Rosji

Donieckie Zagłębie Węglowe, nazywane w skrócie Donbas jest to okręg przemysłowy znajdujący się na terenie dwóch państw: wschodniej Ukrainy (obwód doniecki i ługański) oraz południowo-zachodniej Rosji (obwód rostowski). To region o największej gęstości zaludnienia, jeśli porównać go ze wszystkimi regionami Ukrainy (wyłączając Kijów). Jest to region bogaty w złoża węgla kamiennego, soli i rtęci, a zatem jest niezwykle ważny dla gospodarek obu państw.

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…