AktualnościRelacje społeczne

Pomoc dla Ukrainy – jak możemy pomagać?

Pomoc Ukrainie jest dzisiaj absolutnie niezbędna, zarówno na polu politycznym, jak i – a może przede wszystkim – społecznym i humanitarnym. Nie trzeba mieć milionów na koncie, aby móc realnie pomóc. 

To, jak Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy, wzbudza podziw całego świata. Wszyscy zastanawiają się, jak to możliwe, że ponad 2 mln ludzi zyskało tak wyjątkowe przyjęcie w Polsce.  

Polska pomoc dla Ukrainy – na każdym szczeblu

Pomoc dla Ukrainy jest dzisiaj niezbędna. Polskie państwo i polskie społeczeństwo są co do tego absolutnie zgodne. Polski rząd na arenie międzynarodowej staje się rzecznikiem interesów Ukrainy, Polacy zaś bez wahania już od pierwszego dnia wojny rzucili się na pomoc Ukraińcom. Polska pomoc dla Ukrainy ma bardzo wiele oblicz. Państwo wprowadziło:

  • uproszczone procedury na granicy, które umożliwiają ucieczkę z ogarniętego wojną kraju, 
  • tymczasowy numer PESEL, który pozwala Ukraińcom korzystać z polskich świadczeń społecznych, a także podejmować legalnie pracę w Polsce
  • dostęp do polskiej oświaty dla ukraińskich dzieci, młodzieży, studentów. 

Jak pomagać uchodźcom?

Pomagać Ukraińcom można na wiele sposobów:

  • przez udostępnienie mieszkania, w którym mogą się oni zatrzymać, dopóki nie zaplanują co dalej albo nie ruszą w drogę do innych miast w Polsce lub innych krajów, 
  • przez prowadzenie zbiórek, choć tutaj trzeba już być bardzo ostrożnym – moment, kiedy potrzebne było wszystko: od żywności po wózki dla dzieci się skończył. Teraz warto sprawdzać, czego potrzeba w konkretnych miejscach pomagających uchodźcom. 
  • przez wolontariat i pracę charytatywną – jeśli nie masz niczego do oddania, nie dysponujesz środkami na dodatkowe zakupy, możesz pomóc uchodźcom przez oddanie swojego czasu. Możesz zostać wolontariuszem pomagającym przy pakowaniu paczek; jeśli znasz ukraiński, możesz pomóc na dworcu albo służyć pomocą jako tłumacz; możesz też pomagać w animacyjnych zajęciach dla ukraińskich dzieci.
Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…