AktualnościBezpieczeństwo

Anonymous walczy z dezinformacją w Rosji. Poznaj działania grupy haktywistów

Ogromnym problemem w kontekście wojny w Ukrainie jest dezinformacja wśród Rosjan i ich nieświadomość skali zakłamania i okrucieństwa Putina. Wielu Rosjan słuchając propagandy wierzy, że wojska rosyjskie ratują rosyjskojęzyczną część Ukrainy przed nazistami. Brak informacji o prawdziwych wydarzeniach sprawia, że ogromna część Rosjan jest bezwolna i nie przeciwstawia się zbrodniom Putina. Hakerzy Anonymous chcą to zmienić i próbują dotrzeć z prawdą do świadomości Rosjan. 

Dezinformacja to we współczesnym świecie bardzo groźna broń. Umiejętnie rozsiewana wprowadza chaos w społeczeństwie i pozwala kształtować ludzkie poglądy zgodnie z zamiarami manipulatorów. Aby wytrącić ją z ręki Władimira Putina, grupa Anonymous postanowiło działać w internecie, by dotrzeć z prawdą do rosyjskiego społeczeństwa.  

Zobacz także: Fact-checking. Gdzie sprawdzać wiarygodność newsów?

Dlaczego Anonymous walczy z dezinformacją w Rosji?

Wojna w Ukrainie ma ogromne konsekwencje. Przede wszystkim dla Ukraińców, których zdrowie, życie i przyszłość są zagrożone. Konsekwencje w postaci sankcji ponoszą również Rosjanie. Spora część z nich nie ma jednak pojęcia dlaczego. Co więcej, duża część Rosjan wierzy w słowa Putina i popiera jego działania. Prezydent Rosji celowo stosuje dezinformację, ponieważ ułatwia mu ona zarządzanie społeczeństwem, chroni przed zamieszkami i społecznym buntem. Wiedząc to, Anonymous postanowiło, że Putinowi tę broń odbierze, aby Rosjanie wreszcie dowiedzieli się, jak jest naprawdę. Haktywiści obnażają również nieetyczne działania rosyjskiej władzy i podległych jej instytucji.

Metody hakerskiej walki w obronie Ukrainy i prawdy

Anonymous na początku rozpoczął od hakowania rosyjskich stron rządowych, a także banków. To był jednak dopiero początek działań. Bardzo ważna była też akcja społeczna zainicjowana przez grupę Anonymous, polegająca na informowaniu Rosjan o prawdziwym obrazie wojny na Ukrainie. Akcja polegała na tym, by w miejsce recenzji rosyjskich restauracji i przedsiębiorstw, wpisywać prawdę o wojnie w Ukrainie. Kolejna akcja, którą zapowiedziała grupa jest wymierzona w zachodnie firmy, które nie chcą zrezygnować z działalności w Rosji i przez to współfinansują działania wojenne.

Grupa Anonymous i jej sukcesy

Wśród sukcesów mniejszych i większych na wojnie z dezinformacją w Rosji, zwracają uwagę:

  • przejęcie 800 gigabajtów danych Roskomnadzoru, czyli rosyjskiej agencji jest odpowiedzialna za monitorowanie i cenzurę mediów.
  • włamanie do baz danych Yandex.ru – najbardziej popularnej wyszukiwarki internetowej w Rosji.
  • ataki na kanały Rossija 24, Pierwyj Kanał i Moskwa 24, podczas których zamiast ulubionych programów Rosjanie widzieli ujęcia z okupowanej Ukrainy.
  • ataki na serwisy streamingowe Wink i Ivi (czyli nasz Netflix) – umieszczanie tam scen z wojny.
Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
AktualnościHistoriaKultura i sztuka

Kiedy są andrzejki i jaka jest historia święta?

Każdy z nas na pewno wie, co to są i kiedy…