AktualnościBezpieczeństwoTechnologie

Harkerzy Anonymous – co robią, jak działają?

Grupa Anonymous udowadnia, że słowo haker nie musi się kojarzyć wyłącznie pejoratywnie. Hakerzy Anonymous działają co prawda często na granicy lub poza granicą prawa, robią to jednak z reguły z przesłanek ideowych.

Po tym, jak Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie na pomoc ruszyło wiele osób, organizacji, stowarzyszeń. Także Grupa Anonymous, która przejęła wiele rosyjskich stron internetowych.

Anonymous – historia haktywizmu

Grupa Anonymous należy niewątpliwie do najbardziej znanych na świecie. Nie jest to jednak żadne sformalizowane stowarzyszenie, organizacja, a kolektyw, grupa hakerów z całego świata, których łączy jedno – sprzeciw wobec:

  • ograniczaniu wolności obywatelskich, w tym użytkowników sieci, 
  • korupcji, 
  • ignorowania problemów społecznych i zwiększania nierówności.

Czasami hakerów Anonymous określa się mianem haktywistów, ponieważ wykorzystując praktyki hakerskie, podejmują działania o charakterze aktywistycznym, np. na samym początku swoich działań w 2009 roku Anonymous wsparci Irańczyków w walce w fałszowaniem wyborów i pomogli im stworzyć stronę, na której możliwa była wymiana informacji. 

Anonymous – jak dołączyć?

Jeśli zastanawiasz się, co to Anonymous i jak do nich dołączyć, to od razu mówimy – sprawa nie jest taka prosta. To kolektyw, nieoficjalna grupa, która także bardzo mocno chroni tożsamość osób uczestniczących w różnych akcjach. Natomiast grupa informuje w swoich mediach społecznościowych jak można wziąć udział w różnych akcjach organizowanych przez nią.  

Hakerzy Anonymous – co robią?

W 2012 roku magazyn „Time” grupę Anonymous zaliczył do grona najbardziej wpływowych „osób” na świecie. Nie bez powodu.

  • Anonymous niejednokrotnie blokowali strony rządowe w wielu krajach w formie protestu i odpowiedzi na konkretne działania polityczne czy społeczne tych rządów. 
  • Anonymous ujawniali zhakowane dane pokazujące np. korupcję w bankach, działania ograniczające wolność w sieci. 
  • Słynna była np. operacja Blitzkrieg, którą to hakerzy wymierzyli w nacjonalistów i faszystów, hakując i blokując ich strony. 

Obecnie Anonymous opowiedzieli się za pomocą dla Ukrainy, której Rosja wytoczyła wojnę, czego wyrazem było między innymi hakowanie rosyjskich stron rządowych i wojskowych.