EkologiaTechnologie

Kiedy ruszy budowa elektrowni jądrowej w Polsce?

Elektrownie jądrowe w Polsce na ten moment nie istnieją. Wiele się ma jednak zmienić w czasie nie dłuższym niż nieco ponad 10 lat. Do 2033 roku ma powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa.

Wszystko wskazuje na to, że pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w Choczewie. 

Czy w Polsce jest elektrownia jądrowa?

Elektrownia jądrowa Żarnowiec była budowana w latach 1982-1989. To miała być nasza pierwsza elektrownia tego typu. Przeobrażenia ustrojowe, zmiana strategii gospodarczych, niechęć lokalnej społeczności, podkreślającej wady elektrowni jądrowej – to wszystko doprowadziło do przerwania budowy. Przez wiele lat nic się w tym temacie nie działo. Dopiero w XXI wieku na nowo zaczęto rozważać ten pomysł, a katastrofa klimatyczna i zamieszanie na rynku energii, skłoniło polskie rządy do bardziej dynamicznych działań na rzecz budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Elektrownie jądrowe w Polsce – jakie są plany?

Wszyscy wiemy, ile jest elektrowni jądrowych w Polce. Ile jednak ma powstać? Elektrownia jądrowa w Żarnowcu, razem z miejscowością Gąski i Choczewo była typowana na pierwszą lokalizację tego typu współczesnej inwestycji. Plebiscyt wygrało jednak Choczewo i to tutaj jest planowana budowa elektrowni jądrowej w Polsce, która ma powstać do 2033 roku. Łącznie ma zostać tutaj uruchomionych 6 bloków o mocy 9 GW. 

Dlaczego Polka chce budować elektrownie jądrowe?

Przez wiele lat w Polsce nie było zgodności, czy powinny w kraju powstać elektrownie jądrowe. Rozważano ich wady i zalety. Podejmowanie decyzji przyspieszyła jednak konieczność ograniczenia wykorzystania węgla ze względu na sytuację klimatyczną, a także bardzo dynamiczny wzrost cen energii. Własna elektrownia jądrowa dawałaby Polsce szansę na przynajmniej częściowe uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

Polecane artykuły
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…