BezpieczeństwoTechnologie

Europejskie elektrownie jądrowe – kto ma ich najwięcej? Jak wygląda ich przyszłość?

Elektrownie jądrowe w Europie odpowiadają za ponad 25% produkcji całej energii elektrycznej w UE. Wokół ich budowy, jak i planów wygaszania niektórych z nich toczy się bardzo szeroka dyskusja. 

Elektrownie jądrowe na świecie i w Europie są uznawane za zdecydowanie bardziej ekologiczne niż te pracujące w oparciu o węgiel. Niestety katastrofy w Czarnobylu i Fukushimie sprowokowały także ogólne przekonanie, że elektrownie te nie są do końca bezpieczne.  

Gdzie jest najwięcej elektrowni jądrowych?

W 2019 r. w 13 państwach UE działało 106 reaktorów jądrowych. Ta liczba zmiejszyła się obecnie prawie do setki w związku z zamknięciem elektrowni jądrowych w Niemczech. Wszystkie europejskie elektrownie jądrowe wytwarzają razem ok. 26 proc. energii elektrycznej w UE. Najwięcej jest elektrowni jądrowych we Francji. Produkuje ona ponad 50% energii jądrowej w UE.  Na kolejnych miejscach są:

Zmienne plany wobec elektrowni jądrowych w Europie

W 2019 w UE zanotowano spadek produkcji energii jądrowej o 16,3% (w porównaniu do 2006). Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu wywołała silny ruch przeciwko takim inwestycjom. Długo nie mógł on dojść do głosu. Aż do teraz. W Niemczech produkcja jądrowa spadła o 55%. Są jednak kraje, które zwiększają swoją produkcję jądrową. Elektrownie jądrowe w Czechach produkują o 16% więcej, na Węgrzech o 21%, a w Rumunii zanotowano 100% wzrost. 

Europejskie elektrownie jądrowe a plany Polski 

Polska dopiero planuje budowę pierwszego bloku jądrowego. Rząd zakłada, że budowa pierwszej europejskiej elektrowni jądrowej w Polsce ma rozpocząć się najpóźniej w 2026 roku, a działanie rozpocząć ma najpóźniej w 2033. Ma być to alternatywa dla paliw kopalnych i jeden z elementów strategii odchodzenia od węgla i uniezależnienia się od gazu z Rosji. Do 2043 roku moc elektrowni jądrowych w Polsce ma osiągnąć poziom 6–9 GW.

Zobacz także: Elektrownia atomowa a jądrowa podobieństwa i różnice