BezpieczeństwoTechnologie

Europejskie elektrownie jądrowe – kto ma ich najwięcej? Jak wygląda ich przyszłość?

Elektrownie jądrowe w Europie odpowiadają za ponad 25% produkcji całej energii elektrycznej w UE. Wokół ich budowy, jak i planów wygaszania niektórych z nich toczy się bardzo szeroka dyskusja. 

Elektrownie jądrowe na świecie i w Europie są uznawane za zdecydowanie bardziej ekologiczne niż te pracujące w oparciu o węgiel. Niestety katastrofy w Czarnobylu i Fukushimie sprowokowały także ogólne przekonanie, że elektrownie te nie są do końca bezpieczne.  

Gdzie jest najwięcej elektrowni jądrowych?

W 2019 r. w 13 państwach UE działało 106 reaktorów jądrowych. Ta liczba zmiejszyła się obecnie prawie do setki w związku z zamknięciem elektrowni jądrowych w Niemczech. Wszystkie europejskie elektrownie jądrowe wytwarzają razem ok. 26 proc. energii elektrycznej w UE. Najwięcej jest elektrowni jądrowych we Francji. Produkuje ona ponad 50% energii jądrowej w UE.  Na kolejnych miejscach są:

Zmienne plany wobec elektrowni jądrowych w Europie

W 2019 w UE zanotowano spadek produkcji energii jądrowej o 16,3% (w porównaniu do 2006). Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu wywołała silny ruch przeciwko takim inwestycjom. Długo nie mógł on dojść do głosu. Aż do teraz. W Niemczech produkcja jądrowa spadła o 55%. Są jednak kraje, które zwiększają swoją produkcję jądrową. Elektrownie jądrowe w Czechach produkują o 16% więcej, na Węgrzech o 21%, a w Rumunii zanotowano 100% wzrost. 

Europejskie elektrownie jądrowe a plany Polski 

Polska dopiero planuje budowę pierwszego bloku jądrowego. Rząd zakłada, że budowa pierwszej europejskiej elektrowni jądrowej w Polsce ma rozpocząć się najpóźniej w 2026 roku, a działanie rozpocząć ma najpóźniej w 2033. Ma być to alternatywa dla paliw kopalnych i jeden z elementów strategii odchodzenia od węgla i uniezależnienia się od gazu z Rosji. Do 2043 roku moc elektrowni jądrowych w Polsce ma osiągnąć poziom 6–9 GW.

Zobacz także: Elektrownia atomowa a jądrowa podobieństwa i różnice

Polecane artykuły
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…
BezpieczeństwoCiekawostkiTechnologie

Deepfake czyli tworzenie fałszywych obrazów i dźwięków. Czy to żart czy przestępstwo?

Deepfake to technika tworzenia fałszywych wideo, dźwięku lub obrazów do złudzenia…