AktualnościEkologia

Tydzień niemiecki. Dlaczego Niemcy odchodzą od elektrowni atomowych?

Elektrownie atomowe, a dokładniej elektrownie jądrowe w Niemczech są skutecznie wygaszane. To wynik działań podjętych jeszcze przez Gerharda Schroedera w 2002 roku, a potem kontynuowanej przez Angelę Merkel, która ustanowiła 2022 rok ostatnim, kiedy elektrownie atomowe w Niemczech mają działać. 

Elektrownie jądrowe w Niemczech działają od wielu lat. Wszystko jednak wskazuje na to, że rok 2022 będzie ostatnim rokiem ich funkcjonowania.

Ile jest elektrowni atomowych w Niemczech?

Połowa z sześciu działających elektrowni atomowych w Niemczech została wygaszona z końcem 2021 roku. Do końca 2022 roku, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, Niemcy całkowicie rezygnują z atomu. Elektrownie atomowe, które zostały zamknięte w Niemczech to: 

  • Brokdorf w pobliżu Hamburga,
  • Grohnde usytuowana obok Hanoweru,
  • Gundremmingen niedaleko Monachium. 

 Dlaczego Niemcy zamykają elektrownie atomowe?

Pierwsza elektrownia atomowa w Niemczech powstała w 1981 roku. Potem powstało 5 kolejnych, które dzisiaj są stopniowo wygaszane. Decyzja o zamknięciu związana była z analizą wad i zalet elektrowni atomowej [link]. Znacząco do takich planów przyczyniła się katastrofa w Fukushimie. Znaczenie miała także kwestia odpadów z elektrowni atomowej oraz wydzielania dwutlenku węgla. Czy elektrownia atomowa jest ekologiczna? Oczywiście, że nie – wydziela co prawda mniej gazów niż elektrownie węglowe, natomiast dalej nie jest neutralna dla środowiska. 

Dlaczego nie wszyscy chcą zamknięcia elektrowni atomowych w Niemczech?

Zdaniem wielu osób wpływ elektrowni jądrowej na środowisko nie jest tak negatywny jak np. elektrowni węglowej, a pozwala ona zapewnić energię wielu milionom ludzi. Teraz, kiedy dramatycznie rosną ceny gazu, a konflikt z Rosją stawia wiele znaków zapytania, niektórzy liczą, że niemiecki rząd wycofa się z wygaszenia ostatnich elektrowni atomowych.