BezpieczeństwoEkologiaTechnologie

Dlaczego warto budować elektrownie jądrowe? Zalety

Zalety elektrowni jądrowych są duże. Z niektórymi trudno dyskutować. Dlatego też mimo wątpliwości co do ich ekologiczności i pełnego bezpieczeństwa, nadal sporo państw inwestuje w elektrownie jądrowe.

Wady i zalety elektrowni jądrowych dalej dają wynik na korzyść tego rozwiązania. Przede wszystkim podkreśla się niską emisyjność zanieczyszczeń i wysoką efektywność produkcji. 

Sprawność elektrowni jądrowej

Niewątpliwym plusem elektrowni jądrowej jest jej wysoka efektywność. Wykorzystywane paliwo (przede wszystkim uran) i sam proces pozyskiwania energii sprawiają, że ze stosunkowo niewielkiej ilości surowca można wyprodukować sporo energii. Ponadto, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii praca elektrowni jądrowej jest stabilna i uzależniona od zmiennych warunków atmosferycznych. 

Zobacz także: elektrownia atomowa a jądrowa – podobieństwa i różnice

Wpływ elektrowni jądrowej na środowisko

Jednym z ważniejszych argumentów za elektrownią jądrową jest prawie zerowa emisja do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń. Elektrownie jądrowe właściwie nie emitują dwutlenku węgla czy innych gazów. Elektrownie tego typu nie przyczyniają się więc do wzrostu globalnego ocieplenia. Niestety jednak nie można zapominać o radioaktywności odpadów z elektrowni jądrowych, które wymieniane są jako jedna z wad tych elektrowni. 

Czy warto budować elektrownie jądrowe?

Cały czas trwa dyskusja o zaletach i wadach elektrowni jądrowych. Niewątpliwie działanie ich pozwala zmniejszyć wykorzystywanie surowców nieodnawialnych, czyli przede wszystkim węgla kamiennego i brunatnego. Jest też drogą do uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Warto także podkreślić, że energia jądrowa doskonale sprawdza się nie tylko w energetyce, ale m.in. w medycynie, kosmonautyce, przemyśle i nauce.

Rys. Adobe Stock