CiekawostkiEkologiaScan for FunŚwiat wokół nas

Kolory tęczy. Ile ich jest i jak je zapamiętać?

Czy widzieliście kidyś podwójną tęczę?

Tęcza to wyjątkowe zjawisko na niebie, które można zobaczyć niezwykle rzadko. Czy wiesz jakie kolory można w niej dostrzec? Sprawdź, czy potrafisz wymienić wszystkie barwy w odpowiedniej kolejności i poznaj rzadkie zjawisko podwójnej tęczy.

Tęcza to naturalne zjawisko, które niezwykle przyjemnie się ogląda. Wielobarwny łuk pojawiający się na niebie to wynik rozszczepienia światła słonecznego, które łączy się z kroplą wody, a kolejność kolorów związana jest z długością poszczególnych fal. Rozproszone światło znajdujące się pod odpowiednim kątem jest widziane przez ludzkie oko jako kilka różnych barw połączonych ze sobą, co nazywamy właśnie tęczą.

 

Ile jest kolorów tęczy?

 

Tęcza składa się z 7 pasów kolorów. W kolejności od góry do dołu są to: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy. Czasem zdarza się, że na niebie pojawia się podwójna tęcza, czyli są widoczne równocześnie dwie tęcze, o odwrotnym układzie kolorów. Barwy tej drugiej (pojawiającej się wyżej) są jednak znacznie mniej nasycone. Takie zjawisko to efekt ponownego rozproszenia światła wewnątrz kropli wody pod kątem 51℃.

 

Jak zapamiętać kolejność kolorów tęczy? Wiersz

 

Najlepszym sposobem na zapamiętanie wszystkich kolorów tęczy po kolei, a także ich odpowiedniej kolejności od góry do dołu, jest nauczenie się prostego wierszyka. Jego skuteczność polega na tym, że wykorzystuje on techniki mnemotechniczne, czyli takie, które na różne sposoby ułatwiają zapamiętywanie nowych informacji, a także późniejsze ich odtwarzanie. Większość wierszyków dotyczących tęczy opiera się na tworzeniu zdania z pierwszych liter odpowiadających pierwszym literom kolorów. Zamiast zapamiętywać więc poszczególne barwy, wystarczy nauczyć się jednej z poniższych żartobliwych rymowanek:

  • „Czemu patrzysz żabko zielona na głodnego Filemona?” (czemu – czerwony, patrzysz – pomarańczowy, żabko – żółty, itd.).
  • „Czemu patrzysz żabko zielona na głupiego fanfarona?”.
     

Zobacz także:  Jak powstaje trąba powietrzna?

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaWiedzieć więcej

Czym są gwiazdozbiory na niebie i skąd pochodzą ich nazwy?

Konstelacja gwiazd i gwiazdozbiór to nazwy, które można stosować zamiennie. Opisują…
CiekawostkiNauki ścisłeTechnologieWiedzieć więcej

Dlaczego gwiazdy świecą i migoczą?

Dla nas na Ziemi najważniejszą gwiazdą jest oczywiście Słońce, czyli centrum…
CiekawostkiScan for FunWydarzenia

Blue Monday – kiedy przypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday, czyli dosłownie Niebieski Poniedziałek uznawany jest za najgorszy dzień…