GeografiaNauki ścisłeWiedzieć więcej

Co to jest tęcza i jak powstaje?

Tęcza to wielobarwny łuk światła pojawiający się na niebie po deszczu. Zobacz, jak powstaje tęcza, czym jest podwójna tęcza i kiedy można ją zaobserwować oraz poznaj inne ciekawostki o tym zjawisku.

Tęcza to naturalne zjawisko pogodowe, które możemy zaobserwować na niebie po deszczu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Żeby wielobarwny łuk był widoczny gołym okiem, muszą zostać spełnione konkretne warunki.

Jak powstaje tęcza?

Na powstawanie tęczy ma wpływ rozproszenie światła słonecznego i obecność kropli wody w powietrzu. Jeśli światło spotka na swojej drodze kroplę wody i przejdzie przez nią pod odpowiednim kątem, to dla ludzkiego oka stanie się ono kolorowym łukiem. Tęcza składa się z siedmiu kolorów w następującej kolejności: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy.

Kiedy na niebie można obserwować tęczę?

Zjawisko tęczy pojawia się tuż po deszczu i można obserwować je tylko przez kilka lub kilkanaście minut, jeśli niebo jest jasne i nie ma na nim chmur. Tęcza jest widoczna tylko wtedy, kiedy słońce znajduje się nie wyżej niż 42 stopnie nad horyzontem.

Ciekawostki o tęczy

Jeśli chcesz zobaczyć na niebie tęczę, musisz odwrócić się plecami do Słońca. Tęcza pojawia się zawsze po jego przeciwnej stronie.
Czasami na niebie można zaobserwować równocześnie dwie tęcze. Tak zwana podwójna tęcza pojawia się, kiedy światło ponownie rozproszy się w kropli wody w konkretny sposób (pod kątem 51 stopni). Podwójna tęcza zawsze jest szersza i ma mniej wyraźne kolory niż ta, która pojawiła się na niebie pierwsza.
Tęcza jest zjawiskiem optycznym i możemy zobaczyć ją nie tylko na niebie. Jeśli krople wody będą unosić się w powietrzu i rozproszy się w nich światło, to będziemy mogli zobaczyć ją np. w fontannie lub w rozproszonym strumieniu wody podczas podlewania ogrodu.

Zobacz także: Kolory tęczy. Ile ich jest i jak je zapamiętać?

Fot. Egor Kamelev / Pexels

×
CiekawostkiEkologiaScan for FunŚwiat wokół nas

Jak powstaje grad, dlaczego często zdarza się latem?