HistoriaWiedzieć więcej

Dlaczego Białorusini protestują pod biało-czerwono-białą flagą, choć oficjalna jest inna?

W czasie obecnie trwających protestów na Białorusi widać biało-czerwono-białą flagę powiewającą nad głowami protestujących. Skąd wzięła się ta flaga i jaka jest jej historia?

Flaga w biało-czerwono-białych barwach jest dla Białorusinów znakiem wolności. To ona była pierwszym symbolem niepodległości tego kraju i przez wiele trudnych lat towarzyszyła Białorusinom w walce o suwerenność.

Skąd pochodzi biało-czerwono-biała flaga?

25 marca 1918 roku Białoruś po raz pierwszy ogłosiła swoją niepodległość. Białoruska Republika Ludowa przyjęła flagę składającą się z trzech poziomych pasów. Na zewnątrz białych, a w środku czerwonego. Dlaczego akurat takie barwy? Najpopularniejsza wersja mówi, że pod tą flagą walczyły wojska ruskie w Bitwie pod Grunwaldem. Jest również wersja legendarna, według której w tejże bitwie ranny został jeden ze starolitewskich rycerzy, a jego zakrwawiony bandaż dał początek fladze. Mimo tak długiej historii flaga ta nie była wykorzystywana jako oficjalny symbol na ziemiach białoruskich aż do 1918 roku.

Historia białoruskiej flagi

Pierwszy szkic flagi Białorusi wykonał młody architekt Klaudiusz Duż-Duszewski. W gazecie „Wolna Biełaruś” 11 sierpnia 1918 roku po raz pierwszy opublikowano oficjalnie herb i flagę Białorusi. Niestety już 1 stycznia 1919 roku powołano do życia Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką, która wraz z trzema innymi republikami utworzyła w 1922 roku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Twór ten w ciągu swojej historii posiadał pięć wersji flagi. Cztery pierwsze miały całkowicie czerwone tło, a ostatnia obowiązująca w latach 1951–1991 w ⅔ miała czerwony kolor, a w ⅓ dolnej części zielony. Po prawej stronie znajdował się ludowy ornament, a w lewym górnym rogu sierp i młot.

Jaką Białoruś ma flagę? Dwie flagi Białorusi

Kiedy Białoruś odzyskała niepodległość, 19 września 1991 roku Rada Najwyższa Białorusi przyjęła ustawę o fladze państwowej. Już następnego dnia flaga została zawieszona na budynku Parlamentu. Wydawało się, że teraz flaga ta będzie obowiązywać przez wiele lat. Tymczasem już cztery lata później na podstawie referendum zastąpiono ją flagą z czasów komunistycznych, usuwając jedynie sierp i młot. Prezydent Łukaszenka nakazał zdjęcie dotychczasowej flagi z budynku Parlamentu i pocięcie jej na kawałki.

Oficjalna flaga Białorusi
Oficjalna flaga Białorusi. Fot. Jorono / Pixabay

Zobacz także: Podobieństwo sytuacji na Białorusi do Solidarności lat 80.

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…
×
HistoriaWiedzieć więcej

Czy Białoruś należy do UE i ONZ?