Sport

Bezpieczna kąpiel w morzu – na co zwracać uwagę, czego unikać

Kolory flag i inne zasady bezpiecznej kąpieli

Czerwona flaga nad morzem to jednoznaczny sygnał, którego nie wolno ignorować. Kąpiel przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może się okazać śmiertelnie niebezpieczna. Niestety nadal zbyt często nie przestrzegamy nie tylko tej zasady.

Chodzenie po falochronach, kąpiel mimo zakazu, odpływanie za daleko poza obszar wyznaczony przez boje – to tylko kilka przykładów nieodpowiedzialnego zachowania nad wodą.

 

Jakich zasad należy przestrzegać podczas kąpieli?

 

Przede wszystkim powinieneś się kąpać jedynie w miejscach strzeżonych. Nie testuj, nie eksploruj nieznanych Ci odcinków morza, jeziora, rzeki. Nie unikaj ratowników, wręcz przeciwnie – pamiętaj, że w razie potrzeby, to właśnie oni będą w stanie udzielić Ci pomocy. Stosuj się do ich zaleceń. Nie lekceważ wody. Pamiętaj, że ona jest nieprzewidywalna. Nie powinieneś:

  • wchodzić do wody, gdy ratownicy wywiesili czerwoną flagę, tylko flaga w kolorze białym zezwala na bezpieczne wejście do wody;
  • skakać „na główkę do wody” – słyszałeś chyba o niejednym tragicznym finale takich popisów;
  • odpływać za daleko – boje wyznaczają bezpieczną przestrzeń do pływania, nie warto zapuszczać się dalej, jeśli nie jesteś zawodowym pływakiem;
  • wchodzić na falochrony – woda wokół nich często jest bardzo głęboka, upadek z falochronu może się więc skończyć tragicznie.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą – jak uciekać z nurtów znoszących?

 

Nurt znoszący może pojawić się nieoczekiwanie. Jeśli poczujesz, że siła prądu znosi cię, przede wszystkim nie panikuj. Jeśli zachowasz spokój i popłyniesz w poprzek prądu, powinieneś bezpiecznie wydostać się z wiru. Absolutnie nie próbuj płynąć pod prąd, w ten sposób dopłynięcie do brzegu może być wyjątkowo trudne. Zawsze płyń w poprzek prądu, nawet jeśli droga pod prąd wydaje się krótsza.

 

Uważaj na siebie i innych

 

Zwróć uwagę na to, co dzieje się w pobliżu. Jeśli masz młodsze rodzeństwo lub odpoczywasz z kolegami, zwracaj uwagę także na ich bezpieczeństwo. Hamuj chęć popisywania się umiejętnościami pływackimi. Brawura nad wodą do niczego dobrego nie prowadzi.
Zobacz także:  Windsurfing – od czego zacząć? 

Fot.: Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…
HistoriaSport

Historyczne sukcesy Polaków na mundialu

Turniej w Katarze to już XXII mundial i są to 10….
CiekawostkiHistoriaSport

Co to jest mundial? Dlaczego tak mówimy na piłkarskie Mistrzostwa Świata?

Mundial to słowo oznaczające Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To wie…