Język polski i literaturaWiedzieć więcej

Hefajstos – grecki bóg ognia, kowali i innych rzemieślników

Hefajstos uważany był za najpracowitszego boga i opiekuna wszystkich rękodzielników. Jego postać, a także postać jego rzymskiego odpowiednika, boga Wulkana, do dziś stanowią ważny motyw w popkulturze. Sprawdź, jak przedstawiany jest Hefajstos i jakie są jego atrybuty.

Obszarem kultu Hefajstosa były, przede wszystkim, ośrodki wulkaniczne. Bóg ognia, kowali i rzemieślników był na tyle ważny w życiu religijnym starożytnych Greków, że w Atenach cyklicznie obchodzono jego święto, nazywane Chalkejami. Podczas święta rękodzielnicy śpiewali pieśni i prosili o dalszą opiekę przy pracy.

Kim był Hefajstos?

Hefajstos był synem Hery i Zeusa, kowalem pracującym w kuźni. Wszyscy uważali go za samotnika, jednak bardzo cenili jego prace. Największe wśród jego dzieł to tarcza, berło oraz pioruny zrobione dla Zeusa, strzały dla boga miłości, Erosa oraz zbroja wykonana dla Achillesa.

Jakie są atrybuty Hefajstosa?

Atrybuty Hefajstosa są ściśle związane z jego pracą w kuźni. Opiekun kowali, ognia i rzemieślników zazwyczaj przedstawiany jest jako brodaty, umięśniony mężczyzna, trzymający w ręce młot lub obcęgi. Czasem Hefajstos ukazywany był w pozycji siedzącej, co miało służyć ukryciu jego kalectwa.

Mit o Hefajstosie

Zgodnie z mitologią, wszystko, co tworzył Hefajstos, było niezwykłe. Bóg pracował w swojej kuźni całymi dniami i nocami. Hefajstos utykał na jedną nogę, a jego kalectwo było wynikiem upadku z wysokości. Rozzłoszczony Zeus zrzucił Hefajstosa z Olimpu, kiedy ten chciał pomóc Herze, wiszącej na skale.
Hefajstos wrócił na Olimp dopiero po wielu latach – sprowadził go tam Dionizos. Zeus w ramach zadośćuczynienia dał mu za żonę piękną Afrodytę, ta jednak zdradzała męża z innymi bogami i śmiertelnikami, m.in. z Aresem, bogiem wojny. Hefajstos ukarał ich, łapiąc ich w ręcznie robioną niewidzialną sieć i wystawiając ich na pośmiewisko całego Olimpu. Aresa i swoją żonę Hefajstos wypuścił dopiero na prośbę Zeusa.

Zobacz także:  Mit o Dionizosie. Czym były Didionizje?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościWiedzieć więcej

Próbne egzaminy ósmoklasisty – kiedy są i dla kogo?

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się już w marcu. Ministerstwo Edukacji i…
Język polski i literatura

Dwudziestolecie międzywojenne – filozofia, ugrupowania poetyckie

Dwudziestolecie międzywojenne to w literaturze okres wyjątkowo krótki, ale obfitujący w…
Język polski i literatura

Syzyfowe prace – streszczenie, bohaterowie, problematyka

Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego to jedna z ważniejszych książek, które opowiadają…