Język polski i literaturaMitologiaWiedzieć więcej

Hefajstos – grecki bóg ognia, kowali i innych rzemieślników

Hefajstos uważany był za najpracowitszego boga i opiekuna wszystkich rękodzielników. Jego postać, a także postać jego rzymskiego odpowiednika, boga Wulkana, do dziś stanowią ważny motyw w popkulturze. Sprawdź, jak przedstawiany jest Hefajstos i jakie są jego atrybuty.

Obszarem kultu Hefajstosa były, przede wszystkim, ośrodki wulkaniczne. Bóg ognia, kowali i rzemieślników był na tyle ważny w życiu religijnym starożytnych Greków, że w Atenach cyklicznie obchodzono jego święto, nazywane Chalkejami. Podczas święta rękodzielnicy śpiewali pieśni i prosili o dalszą opiekę przy pracy.

Kim był Hefajstos?

Hefajstos był synem Hery i Zeusa, kowalem pracującym w kuźni. Wszyscy uważali go za samotnika, jednak bardzo cenili jego prace. Największe wśród jego dzieł to tarcza, berło oraz pioruny zrobione dla Zeusa, strzały dla boga miłości, Erosa oraz zbroja wykonana dla Achillesa.

Jakie są atrybuty Hefajstosa?

Atrybuty Hefajstosa są ściśle związane z jego pracą w kuźni. Opiekun kowali, ognia i rzemieślników zazwyczaj przedstawiany jest jako brodaty, umięśniony mężczyzna, trzymający w ręce młot lub obcęgi. Czasem Hefajstos ukazywany był w pozycji siedzącej, co miało służyć ukryciu jego kalectwa.

Mit o Hefajstosie

Zgodnie z mitologią, wszystko, co tworzył Hefajstos, było niezwykłe. Bóg pracował w swojej kuźni całymi dniami i nocami. Hefajstos utykał na jedną nogę, a jego kalectwo było wynikiem upadku z wysokości. Rozzłoszczony Zeus zrzucił Hefajstosa z Olimpu, kiedy ten chciał pomóc Herze, wiszącej na skale.
Hefajstos wrócił na Olimp dopiero po wielu latach – sprowadził go tam Dionizos. Zeus w ramach zadośćuczynienia dał mu za żonę piękną Afrodytę, ta jednak zdradzała męża z innymi bogami i śmiertelnikami, m.in. z Aresem, bogiem wojny. Hefajstos ukarał ich, łapiąc ich w ręcznie robioną niewidzialną sieć i wystawiając ich na pośmiewisko całego Olimpu. Aresa i swoją żonę Hefajstos wypuścił dopiero na prośbę Zeusa.

Zobacz także:  Mit o Dionizosie. Czym były Didionizje?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościCiekawostkiJęzyk polski i literaturaKultura i sztukaScan for Fun

Wygrała essa i odklejka! Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2022

W 2022 roku odbyła się 7. edycja konkursu na Młodzieżowe Słowo…
Język polski i literatura

Gatunek literacki Balladyny Słowackiego– co wiemy o dramacie romantycznym?

Balladyna jako gatunek literacki to przykład dramatu romantycznego, a więc szczególnej…
Język polski i literaturaKultura i sztuka

Co wiemy o bohaterach Balladyny?

Bohaterowie Balladyny są bardzo różnorodni. Mamy postaci odwołujące się do historii…