Język polski i literaturaMitologiaWiedzieć więcej

Na czym polegały Wielkie i Małe Dionizje? Mit o Dionizosie

Dionizos, znany również jako Bachus, to jedna z ciekawszych postaci mitologii greckiej. Jest to bóg dzikiej natury, winorośli, wina, zabawy i płodności. Na cześć Dionizosa w Atenach co roku organizowano Wielkie i Małe Dionizje. Sprawdź, na czym polegały te święta.

Dionizos to bóg rozkoszy i płodności. W starożytnej Grecji na jego cześć organizowane były Dionizje, podczas których wystawiano sztuki teatralne i urządzano uczty, łączące życie kulturalne Greków i religię.

Kim był Dionizos?

Zgodnie z mitologią grecką Dionizos był jednym z pierwszych bogów, który postanowił opuścić Olimp i zamieszkać wśród ludzi na ziemi. W sztuce przedstawia się go jako młodego mężczyznę w towarzystwie byków lub kozłów, który trzyma w ręku gałąź winorośli lub tyrs (podłużną laskę). Często przedstawiany jest też z pucharem wina.

Mit o Dionizosie – streszczenie losów greckiego boga

Dionizos to syn Zeusa i śmiertelniczki Semele, wychowany przez górskie nimfy. Już jako dziecko, pod postacią lwa, bóg wziął udział w wojnie z gigantami. W lwa zmienił się także podczas porwania na statku, wyrzucając całą załogę za burtę i zmieniając każdego z jej członków w delfiny. Był bogiem, który nie tylko zbliżył się do ludzi, ale również nauczył ich uprawy ziemi i winorośli, podróżując przez cały świat w orszaku zaprzęgniętym w pantery.

Czym były Dionizje?

Dionizje Wielkie nazywane są również miejskimi. Obchodzono je w starożytnych Atenach na przełomie marca i kwietnia przez pięć, a później sześć dni. Ku czci boga wystawiano sztuki, głównie komedie polityczne i tragedie, składano ofiary z kozłów, odprawiano nabożeństwa oraz przygotowywano uczty.
Dionizje Małe, czyli inaczej dionizje wiejskie, organizowane były na przełomie grudnia i stycznia, kiedy otwierano pierwsze młode wina, które były już jednak wystarczająco dojrzałe, aby wymieszać je z wodą i wypić. Małym Dionizjom towarzyszyły śpiewy, tańce oraz zabawy ludowe.
 

Zobacz także: Mitologia grecka – Zeus

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztuka

Opowieść wigilijna – sprawdź jaki to gatunek i rodzaj literacki

Opowieść wigilijna jako gatunek literacki jest opowiadaniem. Rodzajowo należy więc do…
Język polski i literatura

Główni bohaterowie Opowieści wigilijnej

Bohaterowie Opowieści wigilijnej to zarówno postaci realistyczne, jak i fantastyczne. Sporo…
Język polski i literaturaRelacje społeczne

Opowieść wigilijna (Charles Dickens) - streszczenie

Streszczenie Opowieści wigilijnej nie jest proste, ponieważ w tym opowiadaniu dużo…