Język polski i literaturaKultura i sztukaMitologiaWiedzieć więcej

Mitologia grecka – mit o Prometeuszu

Co symbolizuje cierpienie Prometeusza?

Prometeusz to jeden z tytanów, a więc synów bogów, któremu bliżej jednak było do ludzi niż do istot wyższych. Według mitologii greckiej to Prometeusz ulepił człowieka z gliny. To on również dał mu ogień.

Prometeusz to symbol postaci, która dla dobra ludzkości ryzykuje wiele i musi za to zapłacić bardzo wysoką cenę. Za podarowanie ludziom ognia Prometeusz został skazany na niewyobrażalne męki.

Kim był Prometeusz? Streszczenie mitu

Bogowie greccy i inne postacie z mitologii bardzo często funkcjonują jako symbole określonych zachowań, cech charakteru, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Jednym z takich bohaterów greckich jest Prometeusz. Był to jeden z tytanów, urodzony ze związku tytana Japeta i nimfy morskiej, brat Atlasa. Według mitologii greckiej to Prometeusz ulepił człowieka z gliny wymieszanej ze łzami. Dusza ludzka powstała zaś z boskiego ognia, który tytan ukradł z rydwanu Heliosa.

Mit o Prometeuszu bardziej niż na stworzeniu człowieka przez tytana koncentruje się na tym, co ten bohater uczynił później. Człowiek był od bogów znacznie mniejszy i słabszy. Podbój ziemi był dla niego właściwie niemożliwy. Prometeusz, widząc tę słabość, postanowił dać mu ogień. Przemycił go dla człowieka z Olimpu. Złamał jednak w ten sposób zakaz Zeusa, który uważał ogień za przywilej bogów. Prometeusz, dając go ludziom, otworzył przed nimi możliwości uprawy roli, wykonania zbroi czy narzędzi do walki. Dzięki dostępowi do ognia ludzie mogli gotować i budować domy. Niestety Prometeuszowi za ten gest przyszło bardzo słono zapłacić. Zeus w ramach kary za złamanie jego zakazu kazał przywiązać Prometeusza do skał Kaukazu. Każdego dnia o wschodzie słońca orzeł wyjadał bohaterowi wątrobę, która odrastała do następnego wschodu. Męka Prometeusza trwała bez końca, dopóki nie uwolnił go Herakles.

Co symbolizuje cierpienie Prometeusza?

Mit o Prometeuszu zwraca uwagę, że poświęcenie dla innych często okupione jest cierpieniem. Warto jednak je podjąć na rzecz większego dobra. Prometeusz symbolizuje miłość gotową do wielkich poświęceń, szlachetnosć i bezinteresowną pomoc innym. To wzór do naśladowania. Nie zrażajcie się jednak, w życiu dobroć jest ceniona, a pomoc innym zwykle nie wymaga tak wysokiej ceny.

Zobacz także:  Mitologia grecka – mit o Syzyfie.