Mitologia grecka – mit o Syzyfie

Autor: Magda Nabiałek

Krótko o autorze:

Syzyfowe prace

Syzyf to jeden z bardziej znanych bohaterów mitologii greckiej i symbol kary, która nieuchronnie przychodzi, kiedy próbuje się kpić z bogów. Dzisiaj postać ta kojarzona jest przede wszystkim z tzw. syzyfowymi pracami, a więc koniecznością wykonywania bezsensownego zadania, które nigdy się nie kończy.

Syzyf nieuczciwym postępowaniem zasłużył na swoją karę, którą było mozolne, bezustanne  wtaczanie kamienia pod górę. Chcecie zobaczyć jak to było? Obejrzyjcie film – streszczenie mitu o Syzyfie

Kim był Syzyf?

Syzyf to wbrew pozorom bardzo niejednoznaczna postać. Nie da się o nim powiedzieć ani że był dobry, ani że przesadnie zły. Miał wiele typowych, ludzkich przywar i ułomności. Według mitologii greckiej był założycielem i królem Koryntu. Syzyf cieszył się sympatią bogów, którzy często zapraszali go na swoje uczty. On jednak z Olimpu podkradał ambrozję i słuchał boskich plotek, którymi później dzielił się z innymi. Bogowie greccy przymykali na to oko, do momentu zdradzenia przez Syzyfa sekretu Zeusa. Zdenerwowany bóg kazał zabić Syzyfa. Wysłał więc do niego Tanatosa – bożka śmierci, by zabrał winowajcę do Hadesu. Król uwięził jednak posłańca, przez co ludzie przestali umierać. Kiedy Tanatos został odbity, Syzyf jeszcze raz wykazał się sprytem. Przed nieuniknioną śmiercią zabronił swojej żonie Merope chować go zgodnie z greckim obrządkiem. Nie miał więc monety, aby zapłacić Charonowi za przeprawę przez Styks. Hades – bóg podziemi pozwolił mu wrócić do żywych, aby mógł dopilnować odpowiedniego pochówku. Syzyf i tym razem wykorzystał kolejną szansę i ukrył się przed bogami. Kiedy w końcu sobie o nim przypomniano, skazano go na wieczną i bezużyteczną pracę.

Co oznaczają syzyfowe prace?

Syzyf miał wtaczać na szczyt ogromnej góry wielki głaz, który zawsze wymykał mu się przed szczytem z rąk i staczał z powrotem na dół, a praca rozpoczynała się od nowa. Od kary Syzyfa ukuto określenie „syzyfowa praca”. Oznacza ono ciężką, prawie niemożliwą do wykonania, a więc bezcelową pracę. Pracę, która nie ma końca i z góry skazana jest na niepowodzenie. Z czasem mit o Syzyfie został odczytany jako metafora ludzkiego istnienia i towarzyszącego mu poczucia absurdu. Syzyf z uciekiniera i plotkarza zmienił się w symbol ludzkiego heroizmu i wytrwałości. Miał uosabiać trud i bunt człowieka walczącego o swoją godność.

Zobacz także:  Tanatos – grecki bóg śmierci

Fot: wikipedia.org

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');