Język polski i literaturaKultura i sztukaMitologiaWiedzieć więcej

Mitologia grecka. Mit o Heraklesie, 12 prac Heraklesa

Znasz je wszystkie?

Herakles to jedna z najbardziej znanych postaci mitologii greckiej, która do dziś w wielu kulturach jest symbolem odwagi, męstwa i pracowitości. Poznaj mit o Heraklesie oraz spis prac, które musiał wykonać grecki heros.

Herakles to postać znana we współczesnej kulturze i sztuce już od starożytności, zazwyczaj przedstawiana jako mężczyzna z lwią skórą zarzuconą na plecach oraz dużą maczugą lub łukiem – jego atrybutami. W mitologii rzymskiej odpowiednikiem Heraklesa jest Herkules.

Kim był Herakles?

W mitologii greckiej Herakles przedstawiany jest jako heros, czyli człowiek, którego jedno z rodziców było śmiertelnikiem, a drugie bogiem. Jego ojcem był władca Olimpu – Zeus, matką zaś Alkmena. Herakles, tak jak inni herosi w mitologii, miał nadludzkie zdolności: wielką odwagę, siłę, męstwo, wytrwałość oraz umiejętność strzelania z łuku.

Mit o Heraklesie

Zeus pragnął, aby Herakles był nieśmiertelny. Podstępem położył więc niemowlę obok piersi śpiącej bogini Hery (swojej żony), żeby mogło ono napić się jej mleka – źródła wiecznego życia. Rozzłoszczona i zazdrosna o zdradę Zeusa Hera w ramach zemsty wysłała do małego Heraklesa dwa węże, które miały go udusić. Ten jednak zabił je gołymi rękoma. Była to pierwsza sytuacja, w której Herakles wykazał się siłą i odwagą, jeszcze jako niemowlę.

Hera prześladowała Heraklesa także w późniejszych latach, kiedy ten miał już dzieci i żonę – córkę króla Teb, któremu pomógł podczas wojny. Pewnego razu za nieposłuszeństwo rozkazowi Hery bogini zesłała na niego atak szaleństwa, podczas którego heros zamordował kilkoro ze swoich dzieci. W ramach pokuty wyrocznia delficka nałożyła na Heraklesa karę w postaci 12 prac, które miały być niemożliwe do wykonania przez jednego człowieka.

12 prac Heraklesa

 1. Zabicie lwa nemejskiego, którego można było zgładzić wyłącznie przez uduszenie gołymi rękoma.
 2. Zabicie hydry lernejskiej – wielogłowego węża, któremu w miejsce odciętych głów odrastało kilka nowych.
 3. Złapanie łani kerynejskiej, której ciało składało się ze złotych rogów, sierści ze srebra i kopyt z brązu.
 4. Schwytanie dzika erymantejskiego, który gonił i zabijał ludzi.
 5. Wyczyszczenie stajni Augiasza, która nie była sprzątana od dziesiątek lat.
 6. Pozbycie się ptaków, które zabijały ludzi i bydło nad jeziorem Stymfalos.
 7. Złapanie żywego byka kreteńskiego.
 8. Pojmanie koni Diomedesa, które żywiły się ludzkim mięsem.
 9. Odebranie pasa Hippolicie, królowej Amazonek.
 10. Schwytanie byków Geriona.
 11. Zdobycie złotych jabłek, rosnących w ogrodzie nimf Hesperyd.
 12. Przyprowadzenie żywego trzygłowego Cerbera – psa pilnującego Hadesu, krainy umarłych, który był też wiernym towarzyszem Hadesa – władcy tej krainy.

Zobacz także:  Mitologia grecka – mit o Syzyfie

Rys. Adobe Stock