Język polski i literaturaMitologiaWiedzieć więcej

Hades, bóg zmarłych i podziemi – mitologia grecka

Hades jest jednym z bardziej tajemniczych bóstw w mitologii greckiej. To władca podziemia, mąż Persefony i bóg, którego ludzie bardzo się bali, mimo że na ziemi pojawiał się wyjątkowo rzadko.

Hades to jeden z najsłynniejszych braci Zeusa. Obok niego i Posejdona to najsilniejszy bóg olimpijski.

Kim był Hades?

Hades w mitologii greckiej był bogiem podziemnego świata zmarłych. W rzymskiej mitologii jego odpowiednikiem był Pluton. Z czasem słowo „Hades” stało się także określeniem na krainę, gdzie przebywają zmarli.

  • Hades był synem Kronosa, jednym z dzieci, które Kronos połknął, aby chronić się przed utratą władzy; uratował go – tak jak pozostałe rodzeństwo – Zeus.
  • Hades był bogiem świata podziemnego i umarłych; nazywano go także Agesandros, co oznaczało „prowadzący ludzi”.
  • Atrybuty Hadesa to berło i klucze. Często występował także z rogiem obfitości.

Hades – symbol śmierci?

Hades był przede wszystkim bogiem surowym, budzącym strach, ale podobnie jak jego brat Zeus, uznawanym za wyjątkowo sprawiedliwego. Hadesowi nie stawiano jednak świątyń. Grecy wierzyli, że i tak ostatecznie trafią do jego królestwa. Hades był nie tyle symbolem śmierci, ile nieuchronności ludzkiego losu. Rzadko pojawiał się na ziemi, a jeśli już, to z czapką z psiej skóry, która czyniła go niewidzialnym. Jego nieodłącznym towarzyszem był trójgłowy pies – Cerber.

Kim była żona Hadesa?

Najsłynniejszy mit związany z Hadesem to oczywiście ten dotyczący porwania Kory, córki Demeter, bogini płodności, urodzaju, pór roku. Kora została żoną Hadesa i przyjęła imię Persefona. By ulżyć cierpieniu matki, która musiała oddać córkę bogu podziemi, Persefonie zezwolono, aby przez pół roku żyła u boku Hadesa, a przez kolejne pół razem z Demeter. W ten sposób Grecy tłumaczyli zmianę pór roku.


Zobacz także:  Tanatos – grecki bóg śmierci

Rys.: Adobe Stock