Język polski i literaturaKultura i sztukaMitologiaWiedzieć więcej

Kim był Zeus w mitologii greckiej?

Poznaj jego oblicza

Zeus według mitologii greckiej był najwyższym z bogów. Jego słynnymi braćmi byli Posejdon – wódz mórz i oceanów oraz Hades – pan podziemi. Siostrą i jednocześnie żoną Zeusa była Hera, a najbardziej znaną córką – Atena.

Tarcza Zeusa, zwana egidą, to tylko jeden z jego atrybutów. Jego symbolem były też pioruny. W mitologii rzymskiej odpowiednikiem Zeusa był Jowisz.

Zeus – pan Olimpu, który zabił własnego ojca

Zeus był synem Kronosa i Rei. Ponieważ Kronos został przeklęty przez własnego ojca, którego zrzucił z tronu, był przekonany, że także i jego obali jedno z dzieci. Pożerał je więc zaraz po narodzeniu. Zrozpaczona Reja przy kolejnym porodzie uciekła na Kretę, gdzie urodziła Zeusa, a zamiast niego Kronosowi dała do połknięcia kamień. Gdy Zeus dorósł, postanowił przejąć władzę i zemścić się na ojcu. Podał mu środek wymiotny, dzięki czemu na ziemię powróciło jego rodzeństwo:

Zjednoczone rodzeństwo wydało ojcu wojnę. Kronos po 10 latach przegrał, a Zeus zasiadł na olimpijskim tronie.

Kochanki i żona Zeusa

Zeus słynął z posiadania wielu kochanek, choć część z nich uwiódł podstępem. Na przykład Europę porwał pod postacią byka, a do Alkmene, z którą spłodził Heraklesa, przyszedł pod postacią jej męża. Te przygody ze śmiertelniczkami niezwykle irytowały jego siostrę i żonę Herę. Irytacja ta niestety odbijała się przede wszystkim na dzieciach Zeusa spłodzonych w wyniku pozamałżeńskich związków.

Czego symbolem jest Zeus?

Zeus to symbol porządku, władzy idealnej. Zawsze łączono go z potęgą i wielką siłą. Symbolem jego władzy był piorun, którym rzucał w źle postępujących śmiertelników. Gromadził chmury, zsyłał deszcze, huragany, śnieżyce. Świętym zwierzęciem przypisywanym mu był orzeł, a rośliną – sosna. Uznawano go za opiekuna:

  • praw,
  • przybyszy,
  • posłów,
  • heroldów,
  • proszących o pomoc. 

Zobacz także:  Mitologia grecka – mit o Prometeuszu. Co symbolizuje cierpienie Prometeusza?

Fot. Pixabay