Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

W co zainwestować 1000 zł? Propozycje dla młodych inwestorów

Pamiętaj, że jest to obarczone ryzykiem

Pytanie, w co inwestować, warto sobie zadać, jeszcze będąc nastolatkiem. Nawet mały kapitał, zainwestowany w młodym wieku, po kilku, kilkunastu latach może przynieść naprawdę spore zyski. Wiedz, że w tym czasie wartość inwestycji będzie się wahała (raz spadała, raz rosła), dlatego trzeba dać jej dłuższy czas na finalny zysk. 

Nastolatkowie dysponują zwykle niewielkimi oszczędnościami, ale takie w zupełności wystarczą, aby korzystać z większości dostępnych form inwestowania. Pytanie zatem, w co zainwestować 1000 zł lub inną niewielką kwotę kapitału?

Inwestowanie w kryptowaluty

Dla młodych osób, które są otwarte na nowe technologie, ciekawe rozwiązanie stanowi inwestowanie w kryptowaluty. Jest to stosunkowo nowa, a przy tym bardzo ryzykowna forma inwestycji, jednak historia pokazuje, że przynosi naprawdę satysfakcjonujące zyski. Wystarczy wspomnieć, że Bitcoin, czyli najważniejsze kryptowaluta, kosztował na początku swojego istnienia kilka złotych, a 9 lat później (w roku 2018) osiągnął cenę blisko 80 tys. złotych. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie kryptowalutami, wydaje się, że mogą dać zarobić również w przyszłości. Ale uważaj! Złota zasada inwestowania brzmi, aby nie kupować w górce, czyli wtedy, gdy produkt jest drogi, lecz wtedy gdy tanieje.

W co zainwestować na długi okres?

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim ryzykiem, za co odpowiada wciąż słabo rozwinięty rynek i brak przejrzystych regulacji prawnych, ale odznacza się jednocześnie dużym potencjałem zysku. Nieco mniejsze ryzyko charakteryzuje zakup akcji dużych przedsiębiorstw czy metali szlachetnych, takich jak złoto lub srebro. Wspomniane formy inwestowania sprawdzają się w długim horyzoncie czasowym – trzymaj w nich środki najlepiej kilka lat lub do momentu osiągnięcia satysfakcjonujących zysków. W tym czasie będą traciły i zyskiwały na wartości, ale w długiej perspektywie i przy pomocy fachowców, dadzą zysk. Dlatego wybierając ten wariant najlepiej wybieraj opcję z opieką doradcy.

Młody wiek sprzyja ryzykownym inwestycjom

Warto zauważyć, że inwestując 1000 zł w bezpieczne obligacje czy lokaty, po kilku latach łączny zysk wyniesie maksymalnie 100–200 zł. Dlatego w młodym wieku i przy małych oszczędnościach warto rozważyć nieco bardziej ryzykowne inwestycje. Ważne jednak, aby zawsze inwestować tylko takie kwoty, których ewentualna strata nie nadszarpnie stabilności finansowej. 

Zobaacz także:  Jak efektywnie oszczędzać pieniądze? 
Fot. Luxstorm/Pixabay

 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia