Jak efektywnie oszczędzać pieniądze?

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Na pytanie, jak oszczędzać pieniądze, warto poznać odpowiedź w możliwie najmłodszym wieku. Dzięki temu nie zabraknie środków na zaspokajanie młodzieńczych potrzeb, a w dorosłym życiu – będzie można łatwiej radzić sobie finansowo.

Niezależnie, czy twoje dochody stanowią głównie zarobki z pracy, regularne kieszonkowe, czy też urodzinowe i świąteczne prezenty finansowe, masz szansę na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Warunkiem tego nie jest bowiem uzyskiwanie wysokich dochodów, lecz konsekwentne stosowanie odpowiednich zasad.

Określ cel oszczędzania pieniędzy

Pieniądze należy oszczędzać z myślą o konkretnych celach. Może to być np.:

  • zakup nowego roweru lub ubrań,
  • wakacyjny wyjazd,
  • oszczędzanie na emeryturę.

Ważne, aby dany cel miał określony próg finansowy i był konsekwentnie realizowany. Dlatego załóż sobie, że przed uzbieraniem ustalonej kwoty nie sięgniesz choćby po część zaoszczędzonych pieniędzy. Każdy wypływ środków oddala od celu, a to frustruje i obniża motywację do oszczędzania.

Odkładaj systematycznie, nawet małe kwoty

Dobrą praktyką jest regularne odkładanie pieniędzy, najlepiej od razu po otrzymaniu wynagrodzenia lub innego zastrzyku gotówki. Możesz sobie przy tym postanowić, że będziesz każdorazowo oszczędzać na przykład 25% miesięcznego kieszonkowego albo połowę prezentów gotówkowych. Kwoty rzędu 20, 50 czy 100 zł wydają się niewielkie, ale już po roku, dwóch dadzą satysfakcjonującą sumę.

Rozważ „automatyczne” oszczędzanie pieniędzy

Ciekawym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest korzystanie z bankowych systemów oszczędnościowych. W niektórych bankach jest tak, że jeśli masz konto bankowe i płacisz kartą lub telefonem, możesz skorzystać z opcji automatycznego oszczędzania. Jej działanie polega na tym, że zaraz po dokonaniu płatności system samoczynnie przelewa z konta osobistego na konto oszczędnościowe równowartość np. 5 lub 10% wydanej sumy pieniędzy. Dzięki temu nie musisz pamiętać o oszczędzaniu, a jednocześnie stopniowo pomnażasz swój kapitał.
 

Zobacz także:  Jak dbać o własną przyszłość finansową? Im szybciej się tego nauczysz, tym lepiej

Fot.: USA-Reiseblogger / Pixabay

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane

//start of author total post function wpp_authortotalpost(){ $post_count = get_the_author_posts(); return $post_count; } add_shortcode('authpost','wpp_authortotalpost');