BezpieczeństwoGospodarka i finanseŚwiat wokół nasTechnologie

Najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych. Czym się różnią?

Karta kredytowa i karta debetowa to, obok gotówki, dwie najbardziej rozpowszechnione formy płatności. Aby wiedzieć, który sposób płacenia za produkty i usługi będzie dla ciebie najlepszy, musisz przyjrzeć się działaniu tych oraz innych kart płatniczych.

Karta debetowa, najbardziej popularny rodzaj karty płatniczej, jest powiązana z rachunkiem bankowym i służy do wydawania zgromadzonych na nim pieniędzy. W Polsce, według stanu na I kwartał 2020 roku, takich kart bankowych jest ponad 28 milionów – pięciokrotnie więcej niż drugich pod względem popularności kart kredytowych.

Karta debetowa a karta kredytowa

Kartę debetową możesz otrzymać po założeniu rachunku osobistego, bez konieczności spełniania specjalnych wymogów. Bank wyda ją bezpłatnie, nawet jeśli nie zarabiasz i nie zamierzasz aktywnie korzystać z konta. Tymczasem karta kredytowa jest przeznaczona dla osób pełnoletnich, które mają jakieś źródło dochodów i spełniają ustalone przez bank warunki. By móc ją otrzymać, trzeba przejść przez procedury i formalności podobne do tych, które towarzyszą staraniom o kredyt.
Druga ważna różnica polega na tym, że karta kredytowa służy do korzystania z pieniędzy banku – każde jej użycie powoduje powstanie długu, który trzeba później zwrócić. Może okazać się to całkiem opłacalne, gdyż w przeciwieństwie do innych kredytów, przez pierwsze 50-kilka dni zadłużenie na karcie nie generuje żadnych odsetek. Ważne jednak, by nie przekraczać tego terminu spłaty. W przeciwnym razie odsetki mogą być znaczne.

Inne rodzaje kart płatniczych

Kartą kredytową i debetową możesz płacić stacjonarnie, jak również przez internet – pozwala na to znajdujący się na nich kod CVV. Wiedz jednak, że w ofercie banków są też inne, mniej popularne rodzaje kart płatniczych, między innymi karty przedpłacone (inaczej prepaid) czy karty wirtualne. Te ostatnie nie mają fizycznej postaci i służą wyłącznie do płatności internetowych. Karty przedpłacone działają podobnie jak telefon na kartę – można z nich korzystać po wcześniejszym zasileniu. Jest to bezpieczniejsza forma niż korzystanie z karty kredytowej, bo w razie kradzieży karty, złodziej nie pobierze większej kwoty niż dostępna na karcie.
Zobacz także:  Konto bankowe dla nastolatka – dlaczego warto je założyć?

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia