BezpieczeństwoPlan na zdrowieRelacje społeczneŚwiat wokół nasZdrowie

Bulimia – objawy. Jak rozpoznać chorobę?

Podstawowym objawem bulimii są niepohamowane napady apetytu, w czasie których chory zjada bardzo obfite posiłki. Jednocześnie osoba taka nie chce przytyć, więc po epizodzie obżarstwa natychmiast stara się pozbyć spożytych kalorii.

Jak wygląda epizod objadania się w bulimii?

Osoba cierpiąca na bulimię często – nawet kilka razy w tygodniu – odczuwa silną potrzebę jedzenia. Wówczas spożywa w krótkim czasie produkty (często kiepskiej jakości) o wielokrotnie wyższej wartości kalorycznej niż ta, którą powinien mieć przeciętny posiłek. Chory potrafi w krótkim czasie zjeść nawet tyle, ile normalnie spożywa przez dwa dni.
Jedzenie pozwala osobie dotkniętej bulimią rozładować napięcie psychiczne, więc przynosi chwilową ulgę. Szybko jednak pojawia się ogromne poczucie winy i wstydu. Dlatego osoba dotknięta bulimią unika świadków i zwykle objada się w samotności, np. nocą, gdy pozostali domownicy śpią.

W jaki sposób chory na bulimię utrzymuje prawidłową wagę?

Osoba cierpiąca na bulimię nie potrafi oprzeć się jedzeniu, ale jednocześnie nie chce przytyć. Waga chorego zazwyczaj nie odbiega od normy, ponieważ po obfitym posiłku natychmiast zażywa on środki przeczyszczające albo wywołuje u siebie wymioty. Niektórzy spośród chorych pomiędzy epizodami obżarstwa przestrzegają bardzo rygorystycznej diety albo stosują forsowne treningi. Każde z takich działań jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Negatywne skutki zdrowotne bulimii

Pogorszenie stanu zdrowia to bardzo częsty, późny objaw bulimii. Osoba dotknięta tą chorobą może cierpieć na bóle głowy lub brzucha, zaobserwować u siebie zmiany na skórze, ubytki w uzębieniu albo – w przypadku dziewcząt i kobiet – zaburzenia cyklu miesiączkowego. Choremu często towarzyszy przewlekłe uczucie zmęczenia i chwiejność nastroju.

Zobacz także:  Co to jest bulimia? Jakie są jej przyczyny?

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak i gdzie szukać wartościowych wiadomości w Internecie?

W dobie internetu nasze możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Niestety,…
BezpieczeństwoTechnologie

Dlaczego warto korzystać z trybu incognito?

Ochrona naszych danych i informacji o nas w Internecie staje się…
BezpieczeństwoTechnologie

Jak usunąć pliki cookies z różnych przeglądarek?

Pliki cookies to szereg liter i cyfr, w których zapisane są…