Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

500+ a poziom życia na emeryturze po latach bez pracy

Świadczenie 500 plus to duża pomoc dla rodziców. Ważne jednak, aby otrzymywanie tych pieniędzy nie rozleniwiło i nie zniechęciło do aktywności zawodowej. W takim wypadku, po latach bez pracy, poziom życia na emeryturze będzie bardzo niski. Dlaczego? Jak wieść na starość godne życie?

Dzięki świadczeniu 500+ rodzice trójki dzieci każdego miesiąca otrzymują 1500 zł dodatkowego dochodu, a czwórki dzieci aż 2000 zł. To kwoty, które wielu naszych rodaków otrzymuje po przepracowaniu pełnego miesiąca. Nic więc dziwnego, że sporo Polek traci motywację do pracy i utrzymuje się z pomocy państwa. Część z nich nie martwi się również o swoją przyszłość i liczy na emeryturę dla matek wielodzietnych.

Najlepiej pracować i pobierać 500 plus

Wielkość przyszłej emerytury zależy od liczby przepracowanych lat i kwoty uzyskiwanych dochodów. Osoby, które pracowały w życiu niewiele lub kiepsko zarabiały, niestety nie będą mogły liczyć na wysoką emeryturę. Dlatego żadna Polka, nawet jeśli korzysta z programu 500+ i ma pieniądze na utrzymanie, nie powinna rezygnować z pracy. Musi też pamiętać, że gdy tylko dziecko skończy 18 lat, państwo przestanie jej przekazywać środki. W takim wypadku powrót do pracy może okazać się nieunikniony, ale ze względu na brak doświadczenia zawodowego trudno będzie znaleźć dobrze płatne zatrudnienie.

Emerytura dla matek wielodzietnych – szansa dla niepracujących mam?

W Polsce działają różne programy wsparcia kierowane do osób starszych, na przykład 500 plus dla emerytów czy emerytura dla matek wielodzietnych. Niestety żaden z nich nie jest w stanie zapewnić godnego poziomu życia ani obecnym, ani przyszłym seniorom. Dzięki nim, mimo małej liczby przepracowanych lat, można otrzymać dodatkowe pieniądze, ale są to naprawdę niewielkie kwoty. Warto też wiedzieć, że emerytura dla matek wielodzietnych to w praktyce emerytura dla matek 4 dzieci – tak liczne potomstwo posiada niewiele Polek.
Zobacz także:  500 plus a motywacja powrotu do pracy

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia