BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Bez glutenu, laktozy, cukru. Czy produkty „bez” zawsze są zdrowe?

Sprawdzaj ich skład świadomie

Produkty ekologiczne, wegańskie, pozbawione glutenu lub laktozy cieszą się rosnącym zainteresowaniem konsumentów. Nie tylko coraz bardziej dbamy o swoje zdrowie, ale też coraz większa jest nasza świadomość tego, co nam służy, a co jest dla nas szkodliwe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dbających o swoje zdrowie osób, producenci coraz częściej tworzą specjalne linie artykułów, które są wprawdzie nieco droższe od tych powstających przemysłowymi metodami, ale mają korzystniejszy dla organizmu skład. Niestety, żywność czy kosmetyki oznaczone symbolami „eko”, „bio” lub „bez…” (konserwantów, GMO, cukru itd.) często nie spełniają odpowiednich standardów. Skład takich produktów nie odbiega znacząco od tego, jaki mają „zwykłe” towary na sklepowych półkach.

Czy reklamy produktów „bez…” mówią prawdę?

Reklamy zdrowych, ekologicznych produktów najczęściej odnoszą się do ich faktycznych właściwości. Ze względu na obowiązujące regulacje prawne możemy liczyć na to, że mleko bez laktozy albo krem bez składników pochodzenia zwierzęcego rzeczywiście nie zawierają wymienionych substancji. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z wyrobami naprawdę wysokiej jakości. Reklamy często sugerują, że określone artykuły są zdrowsze od innych. Jednak batonik „fit” może zawierać tzw. cukier ukryty (np. syrop z agawy) lub syntetyczny zamiennik cukru, np. aspartam (nie polecany przez dietetyków), a wegańskie kosmetyki nie muszą być wolne od chemicznych dodatków.

Jak kupować właściwe produkty i nie dać się oszukać reklamom?

Kupując produkty reklamowane jako zdrowe czy ekologiczne, nie kierujmy się zachęcającą ilustracją na opakowaniu czy spotem reklamowym. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie rzeczywisty skład wybranego artykułu. Zwracajmy też uwagę, czy na opakowaniu widnieje symbol certyfikatu międzynarodowej organizacji (np. eurolistek), będący gwarancją, że dany produkt powstał zgodnie z obowiązującymi standardami.

Zobacz także:  Prawdy i mity o ekoproduktach

 

Polecane artykuły
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…