EkologiaŚwiat wokół nas

Skutki efektu cieplarnianego

Działalność człowieka mocno je potęguje!

Efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym, które umożliwia życie na Ziemi. Jest to odbijanie się i kumulowanie energii cieplnej (Słońca i Ziemi) w dolnych partiach atmosfery. Dzieje się to za sprawą gazów cieplarnianych zawieszonych w atmosferze. Jednak coraz więcej gazów jest efektem działalności człowieka, a ich rosnące stężenie przyczynia się do sukcesywnego wzrostu średniej temperatura planety i  wielu nieodwracalnych szkód. Poznaj skutki ocieplenia klimatu.

Efektu cieplarnianego wywołanego przez naturalne procesy nie należy się obawiać. Jednak stałe podnoszenie się temperatury na Ziemi, spowodowane zwiększoną emisją gazów cieplarnianych wytwarzanych przez obiekty przemysłowe, jest poważnym zagrożeniem dla środowiska, życia ludzi i zwierząt.

Jak efekt cieplarniany wpływa na planetę?

Skutkiem efektu cieplarnianego jest ocieplenie atmosfery, dzięki której możliwe jest życie na Ziemi w takiej formie jak obecnie. Najczęściej jednak w kontekście efektu cieplarnianego mówi się o problemie, jakim jest globalne ocieplenie, nie zaś o naturalnie zachodzących w przyrodzie procesach. Zwiększona emisja gazów cieplarnianych związana z produkcją energii, przemysłem oraz intensywną hodowlą zwierząt ma bezpośredni wpływ na stale rosnące średnie temperatury na planecie, które z kolei przyczyniają się do nieodwracalnych zmian klimatycznych.

Ocieplenie klimatu – negatywne konsekwencje

  • Regiony świata, w których obecnie odnotowuje się wysokie temperatury, za jakiś czas mogą zamienić się w pustynie. W chłodnych regionach będzie coraz cieplej.
  • Już teraz zmieniający się klimat i otoczenie powoduje stopniowe wymieranie wielu gatunków zwierząt i roślin, a finalnie grozi im całkowicie wyginięcie i poważne zachwianie równowagi w przyrodzie.
  • Ocieplenie klimatu przyczynia się do topnienia lodowców, a tym samym do podnoszenia się poziomu wód w oceanach i morzach, w rezultacie czego część nisko położonych terenów może zostać zatopiona.
  • Coraz częściej odnotowywane będą anomalie pogodowe i groźne zjawiska atmosferyczne, czyli długotrwałe susze i długie okresy deszczowe, powodzie, huragany, tornada i burze.

Zobacz także:  Co to jest efekt cieplarniany i jakie są jego przyczyny

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia