EkologiaŚwiat wokół nas

Jakie są skutki kryzysu klimatycznego?

Wiedząc jaka będzie przyszłość zrób wszystko, by była dobra

Zmiany klimatu mają wpływ na całą planetę. Nie tylko Europa odczuje negatywne skutki kryzysu klimatycznego. Wiele nowych problemów pojawi się również w słabo rozwiniętych krajach Afryki. Susze, pożary i trudne do wytrzymania upały – do czego jeszcze doprowadzi globalne ocieplenie?

Kryzys klimatyczny stał się faktem. W niektórych regionach świata rosnąca średnia temperatura Ziemi będzie przyczyniać się m.in. do ekstremalnych upałów, wymierania gatunków i pożarów. Zobacz, co jeszcze czeka naszą planetę w najbliższych latach w związku z ociepleniem klimatu.

Ocieplenie klimatu – skutki kryzysu klimatycznego

Skutkami kryzysu klimatycznego są ekstremalne zjawiska pogodowe, wpływające negatywnie na gospodarkę, głównie na rolnictwo, turystykę i leśnictwo. Już teraz odnotowuje się niespotykane wcześniej fale upałów, huragany i trąby powietrzne, trudne do ugaszenia pożary lasów, powodzie oraz susze, które przyczyniają się do niszczenia plonów rolnych. Kryzys klimatyczny zmniejszy również zasoby wody pitnej.
Ze względu na ocieplenie klimatu niektóre gatunki zwierząt i roślin nie będą w stanie przystosować się do gwałtownych zmian środowiskowych, ostatecznie więc wyginą.
Skutkiem kryzysu klimatycznego jest też topnienie lodowców, które wpłynie na podniesienie się poziomu mórz, a w rezultacie przyczyni się do zwiększonej liczby powodzi na całym świecie, zalania nisko leżących terenów (np. Wenecji, Holandii), a także do erozji terenów znajdujących się w pobliżu mórz.

Na kogo wpływa kryzys klimatyczny?

Wszystkie części świata zostaną dotknięte przez kryzys klimatyczny, w tym również Europa. Najciężej doświadczone zostaną jednak kraje Ameryki Łacińskiej i Azji oraz słabo rozwinięte kraje Afryki (m.in. Sudan, Kenia, Etiopia, Somalia i Madagaskar), w których na poradzenie sobie z nowym rodzajem problemów będzie brakowało finansów. W ubogich regionach świata ludzie są uzależnieni od pogody i środowiska naturalnego, w związku z czym gwałtowne i nieodwracalne zmiany mocno utrudnią im życie – jeszcze bardziej ograniczą dostęp do wody i zwiększą ryzyko głodu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy człowiek na miarę własnych możliwości przeciwdziałał temu kryzysowi.

Zobacz także:  Ocieplenie klimatu – fakty i mity

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

Korzystanie z mediów społecznościowych to codzienność nas wszystkich. Wrzucenie nowego zdjęcia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Farmy trolli – czym są i jak działają? Jak rozpoznać trolla?

Farmy trolli to pojęcie, które w języku Internetu pojawiło się całkiem…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak i gdzie szukać wartościowych wiadomości w Internecie?

W dobie internetu nasze możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Niestety,…