Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Co to jest RRSO i dlaczego trzeba go sprawdzać, biorąc pożyczkę?

Uważaj na dodatkowe koszty

RRSO to skrót od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów oceny kredytu lub pożyczki na raty, ponieważ informuje o rzeczywistym koszcie całego kredytu, który decydujesz się wziąć. Pozwala realnie ocenić koszty, które generuje pożyczka.

RRSO to wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy procentowej, który każdy bank lub firma pozabankowa mają obowiązek ujawniać.

Co to jest RRSO?

RRSO to jeden z najważniejszych parametrów pozwalających ocenić atrakcyjność danej pożyczki na raty. Kredyty gotówkowe, pożyczki online oraz długoterminowe zadłużenia generują niemałe koszty. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, ile ponad to, co pożyczyliśmy, musimy oddać bankowi. Szansą na zobaczenie rzeczywistych kosztów pożyczki lub kredytu jest właśnie RRSO. Na rzeczywistą roczną stopę procentową składa się bowiem znacznie więcej niż tylko samo oprocentowanie. Koszty kredytu to także prowizje, ubezpieczenia oraz inne opłaty naliczane przez bank, których część kredytobiorców nawet nie zauważa. Obecnie jednak zgodnie z prawem bank ma obowiązek prezentować RRSO przy każdej, nawet najkrótszej ofercie (np. 30-sekundowej reklamie w telewizji) kredytu lub pożyczki.

RRSO a pożyczka „za darmo”. Co warto sprawdzić?

Kalkulator RRSO pozwala na porównanie ofert banków w sposób kompleksowy, a nie jedynie fragmentaryczny. To, że bank informuje o wyjątkowo niskim oprocentowaniu, wcale jeszcze nie znaczy, że cały kredyt stanowi równie atrakcyjną ofertę. Dlaczego? Ponieważ banki, jak i udzielające pożyczek firmy pozabankowe często kuszą klientów niskim oprocentowaniem, natomiast w umowach ukrywają inne koszty (takie jak wymóg ubezpieczenia kwoty kredytu czy wysoka prowizja), które podnoszą całkowity koszt kredytu. Słynne pożyczki „za darmo” z oprocentowaniem 0% często nie mają wiele wspólnego z bezkosztowym kredytem lub dotyczą wyjątkowych sytuacji (np. uzyskania pierwszej krótkoterminowej pożyczki i konieczności spłaty w terminie). Aby skończyć z tego typu nieuczciwymi praktykami, narzucono na kredytodawców obowiązek prezentowania RRSO przy każdej ofercie. To pozwala klientom na realne porównywanie ofert banków i firm pozabankowych.

Zobacz także:  Co to są stopy procentowe? Co oznacza ich podniesienie lub obniżenie?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia