GeografiaWiedzieć więcej

Co to jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny?

Każdy głos się liczy

Protest młodej Szwedki zainspirował młodzież na całym świecie i rozwinął się w błyskawicznym tempie. Już nieco ponad pół roku później strajkowali uczniowie z ponad 2 tysięcy miast w aż 123 krajach.

Młodzi ludzie protestują przeciwko bierności władz wobec problemów związanych z globalnym ociepleniem i niekorzystnymi zmianami klimatu wywołanymi przez działalność człowieka. 20 września 2019 r. strajk objął 150 państw, a w naszym kraju odbywał się w 73 miastach.

Przebieg Strajku Klimatycznego w Polsce

Strajk Klimatyczny realizuje się w postaci pokojowej demonstracji młodzieży. 20 września 2019 roku w wielu polskich miastach odbył się przemarsz młodzieży pod hasłem „Dość słów, teraz czyny!”. Tak było w Krakowie, Warszawie (około 3 tysięcy uczestników), Poznaniu, Katowicach czy Łodzi. Nawet pandemia koronawirusa nie powstrzymała młodych ludzi przed demonstrowaniem, choć w nietypowy sposób. 3 kwietnia odbył się strajk… online. Polegał na wywieszeniu banerów klimatycznych z okien i balkonów oraz przesyłaniu zdjęć na oficjalną stronę strajku.

Główne postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

A jakie są główne postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Polsce?

  • prowadzenie polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki dotyczące ochrony środowiska;
  • oficjalne uznanie przez polski rząd stanu katastrofy klimatycznej;
  • zawarcie aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji;
  • uświadamianie społeczeństwa przez media o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym;
  • powołanie przez parlament RP niezależnej Rady Klimatycznej, której zadaniem ma być opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski;
  • podjęcie kroków do przeprowadzenia transformacji gospodarczej w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Zobacz także:  Kryzys klimatyczny. Co możemy zrobić by go powstrzymać?

Fot.: Adobe Stock