GeografiaWiedzieć więcej

Kryzys klimatyczny – co możemy zrobić, by go powstrzymać?

Dołóż swoją cegiełkę!

Zmiana klimatu na naszej planecie zachodzi pod wpływem działań człowieka. Niekorzystnych skutków funkcjonowania współczesnej cywilizacji nie da się całkowicie odwrócić, ale dzięki planowemu działaniu można powstrzymać degradację środowiska naturalnego.

Kryzys klimatyczny związany jest z rosnącą konsumpcją, której zaspokojenie wymaga dostarczania dóbr wymagających przemysłowej obróbki oraz intensywnego wykorzystania zasobów naturalnych, takich jak woda, drewno czy paliwa kopalne.

 

Na czym polega kryzys klimatyczny?

 

Ocieplenie klimatu to wzrost średnich temperatur w porównaniu do tych, które obserwowano jeszcze kilkadziesiąt lub kilkaset lat temu. W efekcie dochodzi do topnienia lodów Arktyki i Antarktydy, podniesienia poziomów oceanów, pojawienia się rzadkich dawniej huraganów, gwałtownych ulew i powodzi. Giną też niektóre gatunki zwierząt i roślin, co narusza naturalną równowagę wielu obszarów. Jednocześnie człowiek wykorzystuje drewno w tempie, które nie pozwala na odtwarzanie się obszarów leśnych wpływających na klimat planety.
Główną przyczyną globalnego ocieplenia jest nadmierna emisja CO2. Olbrzymie ilości dwutlenku węgla są ubocznym produktem zakładów przemysłowych i gospodarstw rolnych. Powstaje on także przy spalaniu paliw – ropy naftowej (w transporcie) oraz węgla i drewna (w energetyce).

 

Jak walczyć z globalnym ociepleniem?

 

Zmniejszenie emisji CO2 jest możliwe dzięki alternatywnym źródłom energii – wiatrowej, morskiej, słonecznej, a nawet jądrowej. Korzystniejsze dla środowiska są też pojazdy o napędzie elektrycznym (pod warunkiem, że prąd pochodzi z odnawialnych źródeł energii) lub wodorowym.
Niezbędne jest ograniczanie niepotrzebnych zakupów, takich jak wymiana na nowy starego smartfona tylko dlatego, że ten jest już niemodny. Warto wiedzieć, że do wyprodukowania np. jednego samochodu przemysł zużywa dziesiątki tysięcy litrów wody oraz olbrzymią ilość energii i rzadkich surowców.
Eksperci są również zdania, że globalnemu ociepleniu zapobiec może ograniczenie ilości spożywanego mięsa. Hodowla zwierząt do uboju zdecydowanie bardziej obciąża środowisko niż wyprodukowanie równoważnej ilości zbóż, warzyw czy owoców. Ważne są też nasze codzienne nawyki – żeby ograniczyć ilość śmieci plastikowych, warto korzystać z płóciennych toreb i opakowań wielorazowych. Bardzo ważne jest także zmniejszenie zużycia wody, dlatego lepiej kąpiele w wannie zastąpić szybkim prysznicem. Jeśli to możliwe – warto zbierać wodę z płukania warzyw i owoców do podlewania roślin.

Zobacz także:  Zbiorniki na deszczówkę – sposób na oszczędzanie cennej wody