Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Jak sprawiedliwie dzielić obowiązki domowe?

Sprawdź! To cenne doświadczenie

Dzielenie obowiązków domowych uczy nas odpowiedzialności, a rodzicom pozwala poświęcić więcej czasu na przyjemności, wspólną zabawę i rozrywkę. Współpraca, nawet ta przy sprzątaniu mieszkania, to cenna lekcja na przyszłość. Każdy, nawet małe dziecko, powinien aktywnie uczestniczyć w domowych zajęciach.

Obowiązki domowe to duże odciążenie jeśli wykonuje je jedna lub dwie osoby, a korzystają wszyscy. Nauczenie się ich to cenna lekcja, że o dom należy dbać wspólnie. To również nauka samodzielności i zaradności. Ale w jaki sposób sprawiedliwie wyznaczyć zadania? Kto powinien zająć się praniem czy odkurzaniem, a kto nakrywaniem do stołu i wynoszeniem śmieci? Najważniejsze to dopasować obowiązki do możliwości i wieku domowników. Zobacz, co możesz zrobić, żeby pomóc przy sprzątaniu.

 

Obowiązki domowe – jak pomóc w sprzątaniu?

 

Nie umiesz zmotywować się do sprzątania? Większość domowych obowiązków możesz wykonywać z włączonym radiem, ulubionym podkastem lub audiobookiem, który umili ci czas spędzony na porządkowaniu.
Brudne ubrania zawsze wrzucaj do kosza na pranie, a jeśli masz taką możliwość, to staraj się je od razu segregować na białe, ciemne i kolorowe.
Jeśli wiesz, że twoi rodzice wrócą późno z pracy, możesz przygotować dla nich kolację. Kanapki czy tosty z dżemem zrobisz w kilka minut. Przy wspólnym posiłku czy wizycie gości możesz odciążyć rodziców również nakrywaniem do stołu i wstawianiem naczyń do zmywarki.
Regularnie sprzątaj swój pokój – odkurzaj, wycieraj kurze, rób porządki w szafach z ubraniami.
Kiedy wychodzisz z domu, zapytaj czy domownicy nie potrzebują ze sklepu czegoś, co możesz kupić w drodze powrotnej. Sprawdź też, czy nie trzeba wynieść śmieci.
Jeśli masz młodsze rodzeństwo, wieczorami możesz pomagać mu, np. przy myciu zębów.

 

Co zrobić, żeby sprzątanie stało się nawykiem?

 

Postaraj się przeznaczać na większe porządki konkretny dzień w tygodniu. Przed sprzątaniem sporządź w punktach listę rzeczy do zrobienia i orientacyjny czas, który trzeba na nie przeznaczyć. Dzięki temu lepiej będziesz planować swój wolny czas, nauczysz się systematyczności i organizacji. A jeśli na co dzień będziesz odkładać rzeczy na swoje miejsce, to w dzień sprzątania nie będzie na ciebie czekało aż tak dużo pracy.
 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…