BezpieczeństwoPlan na zdrowieŚwiat wokół nasZdrowie

Domowe sposoby – jak zrobić żel lub płyn antybakteryjny

Proste przepisy i minimum składników

W ostatnim czasie cena żeli i płynów antybakteryjnych znacznie wzrosła, w niektórych aptekach jest to nawet towar deficytowy. Nie warto przepłacać, zwłaszcza że produkty do dezynfekcji rąk można zrobić samodzielnie w domu z kilku łatwo dostępnych składników.

Samodzielne przygotowywanie żelu antybakteryjnego jest niezwykle proste i tanie. Dodając kilkanaście kropel olejku eterycznego do składników z poniższych przepisów, możesz zmienić zwykły płyn do dezynfekcji w miksturę o pięknym zapachu. Pamiętaj jednak, żeby nie używać płynu częściej niż to konieczne – preparaty na bazie alkoholu wysuszają ręce.

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Prosty przepis z aloesem

Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie naturalnego, domowego żelu antybakteryjnego do rąk jest wymieszanie żelu aloesowego z alkoholem (np. ze spirytusem) lub z przeciwbakteryjnymi olejkami eterycznymi, jeśli chcesz zrobić produkt do dezynfekcji, który nie będzie zawierał alkoholu. Poniższe składniki (na około 100 ml żelu) wystarczy dokładnie wymieszać i przelać do pojemnika z dozownikiem.
Przepis na żel antybakteryjny do rąk:

  • 60 ml spirytusu,
  • 40 ml żelu aloesowego.
  • Przepis na bezalkoholowy żel antybakteryjny:
  • 50 ml żelu aloesowego,
  • 50 kropel olejków eterycznych o właściwościach antybakteryjnych (mieszanki olejku z drzewa herbacianego, olejku goździkowego).

Domowy sposób na płyn antybakteryjny

Domowy płyn antybakteryjny możesz zrobić z mieszanki wody i alkoholu. Jeśli chcesz otrzymać płyn o stężeniu około 65%, rozcieńcz 95% spirytus z wodą w proporcjach 2:1 (np. 100 ml spirytusu i 50 ml wody).
Z tego przepisu możesz zrobić także spray antybakteryjny. Wystarczy, że przelejesz mieszankę do pojemnika z atomizerem. Pamiętaj, żeby przed każdym użyciem wstrząsnąć buteleczką. Taki płyn antybakteryjny do rąk świetnie sprawdzi się również do dezynfekcji najczęściej używanych rzeczy w domu i poza nim, np. klamek czy poręczy.
Zobacz także:  Po co nosimy maseczki? Na ile chronią nas przed koronawirusem?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
BezpieczeństwoTechnologie

Czy deepfake jest legalny? Jak reagować na fałszywki?

Deepfake generator pozwala tworzyć nieprawdziwe obrazy, nagrania, dźwięki. Widzisz siebie lub…
BezpieczeństwoŚwiat wokół nasTechnologie

Deepfake detector czyli jak rozpoznać deepfake'i i nie paść ofiarą przestępcy?

Deepfake i programy umożliwiające wykorzystanie tej technologii niestety są często wykorzystywane…