AktualnościZdrowie

Po co nosimy maseczki? Na ile skutecznie chronią nas one przed wirusem?

Obowiązek noszenia maseczek panuje w całym kraju. Dotyczy nie tylko wnętrz budynków, ale także terenów na świeżym powietrzu. Wiele osób kwestionuje jednak zasadność ich noszenia. A co mówią badania? Według badań noszenie maseczek pozwala ograniczyć przenoszenie się wirusa nawet o 40–60%.

Lekarze nie bez powodu twierdzą, że maseczki to obecnie najskuteczniejsza broń przed wirusem. Dowodzą tego badania. Maseczki nie wyłapują wirusa z powietrza, ale znacznie ograniczają przenoszenie go drogą kropelkową, która jest główną formą zarażania.

Po co nosimy maseczki?

Dystans społeczny, dezynfekcja rąk i maseczki to trzy podstawowe zasady, które obowiązują dzisiaj właściwie na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że do momentu wynalezienia szczepionki na COVID-19 to właśnie maseczki będą naszą podstawową bronią przeciwko koronawirusowi. Maseczki spełniają bowiem podwójną funkcję:

  • chronią nas przed atakiem wirusa z zewnątrz (szczególnie jeśli obok nas ktoś kicha lub kaszle);
  • chronią innych przed atakiem z naszej strony (nawet jeśli przechodzimy chorobę bezobjawowo, możemy zarażać innych).

Badania potwierdzające skuteczność maseczek

Maseczki chronią przed zakażeniem koronawirusem nawet w 40–60%. Widać to bardzo wyraźnie w konkretnych badaniach:

  • w niemieckiej Jenie po nałożeniu obowiązku noszenia maseczek liczba nowych infekcji spadła prawie do zera; według naukowców dzienne tempo pojawiania się nowych infekcji wynosiło jedynie 2–3% (przy średnim wzroście w Niemczech na poziomie 50%);
  • badanie na statku USS Theodore Roosevelt wśród 383 pasażerów wykazało, że podstawowym środkiem ochrony były maseczki; wśród tych, którzy ich nie nosili, zaraziło się aż 81%, a wśród noszących maseczki – 51%;
  • według naukowców z Cambridge i Greenwich domowe maseczki ograniczają ryzyko zakażenia koronawirusem; jeśli nosi je 50% społeczeństwa, współczynnik R wynosi 1 lub mniej, co oznacza, że jeden chory zaraża maksymalnie jedną osobę.

Wrócił obowiązek noszenia maseczek

Zgodnie z obowiązującym od początku października rozporządzeniem ponownie zobowiązani jesteśmy do noszenia maseczek zarówno wewnątrz budynków, jak i na świeżym powietrzu. Obowiązek ten nie dotyczy jedynie parków i lasów, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedni dystans wobec innych osób. Nowe restrykcje związane są z lawinowo rosnącą liczbą zachorowań.

Zobacz także: Przyłbica czy maseczka? Jak działają, co wybrać?

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
AktualnościRelacje społeczne

31 Finał WOŚP. Jak zostać wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

WOŚP to jedna z najbardziej znanych organizacji niosących pomoc potrzebującym. Jej…
CiekawostkiPlan na zdrowieZdrowie

Jak odpoczywać – po pracy, w trakcie nauki, przed ważnymi egzaminami?

Wiedza, jak odpoczywać efektywnie, jest bezcenna. Ludzki umysł nie jest przyzwyczajony…