Plan na zdrowieSport

Uprawianie sportu a maseczki

Czy zawsze trzeba je nosić?

Maseczka ochronna jest obowiązkowym elementem stroju w miejscu publicznym również wtedy, gdy uprawiasz sport. Nie trzeba jej jednak stosować, gdy ćwiczysz w lesie. 
 
Noszenie maseczki przeciwwirusowej podczas uprawiania sportu może przyczyniać się do trudności w oddychaniu, dlatego lepiej ćwiczyć tam, gdzie maseczki nosić nie trzeba.

 

Gdzie musisz mieć maseczkę ochronną?

 

Maseczkę na twarz nosić musisz w przestrzeni publicznej. Jeśli więc wychodzisz biegać po mieście lub do parku albo chcesz poćwiczyć na ogólnodostępnych obiektach i siłowniach pod chmurką, koniecznie powinieneś ją założyć. Jest to twój obowiązek. Jesteś jednak z niego zwolniony w lesie. Tutaj możesz biegać swobodnie bez maseczki. Pamiętaj, że nakaz noszenia maseczek obowiązuje wszystkich powyżej 4. roku życia. Z jej noszenia zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem i maseczka mogłaby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

 

Czy noszenie maseczki może szkodzić podczas uprawiania sportu?

 

Osoby, które mają problemy z oddychaniem (np. astmę), nadciśnienie lub niedociśnienie, przeszły zawał albo udar, nie mogą uprawiać sportu w maseczce ochronnej na twarzy. Pamiętaj, że maseczka jest rodzajem tamy blokującej swobodny oddech, co może przyczyniać się do różnego rodzaju dyskomfortu. Z kolei przy intensywnym wysiłku może doprowadzić do niedotlenienia, a nawet zasłabnięcia. Wszystko zależy oczywiście od materiału maseczki ochronnej, który może być grubszy lub cieńszy, natomiast każdy stanowi pewną dodatkową barierę dla oddechu. Nie oznacza to jednak, że maski po prostu można nie nosić. Po pierwsze, zawsze można wybrać profesjonalną wielorazową maseczkę sportową, która zmniejszy dyskomfort związany z oddychaniem, a jednocześnie zablokuje większą liczbę zanieczyszczeń. Po drugie, można zdecydować się na bieganie w lesie. Uprawianie sportu na takim terenie nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
 

Zobacz także:  Maseczki ochronne – lepiej je szyć czy importować?

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
Hobby i pasjePlan na zdrowieZdrowie

Plusy i minusy wegetarianizmu – o czym warto pamiętać?

Zalety wegetarianizmu trudno przecenić. Jest to dieta prozdrowotna, cenna również dla…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…