Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Szukasz przepisu na szczęście i zaradność życiową? Zapytaj dziadków!

Jaką niedostępną w internecie wiedzę mają starsi ludzie?

Czy zauważyliście, że gdy rodzice zajęci są sprawami codziennymi i pracą, to najczęściej dziadkowie mają dla nas czas i miłość? Więź z nimi jest bezcenna. Uczą nas życia, zdradzają swoje patenty i cierpliwie odpowiadają na tysiące pytań. Choć czasem niedoceniani – są naszym skarbem.

Czy wiesz, że przez wieki młodzi ludzie wiedzę i umiejętności czerpali bezpośrednio od starszych pokoleń? Dziś nie zawsze jest to możliwe, częściej się przeprowadzamy, czasem do innych miast. Wraz z odległością słabnie nasz kontakt. W pędzącym świecie ludzie koncentrują się na własnych sprawach. A łączność pokoleń jest bezcenna. Wiedza i doświadczenie starszych, a także ich cierpliwość i miłość uczą nas życia. Wielopokoleniowe rodziny i społeczeństwa są również bardziej wrażliwe na potrzeby innych, czasem słabszych. To bardzo ważne! Wzajemne zrozumienie daje harmonię i uczy szukania dobrych rozwiązań. Czego ważnego możemy zatem dowiedzieć się od seniorów?

Babcine, domowe sposoby na…

Obecne udogodnienia, smartfony i aplikacje wydają się codziennością i oczywistością. Okazuje się jednak, że gdy ich brakuje, nie potrafimy funkcjonować. Życie bez prądu, wody lub dostępu do informacji staje się katastrofą. Ale zauważ, że starsi ludzie świetnie sobie bez nich radzą. To bardzo cenna umiejętność. Skorzystaj z niej, jeśli tylko możesz. Szukasz w internecie domowych sposobów na oparzenia, piękne włosy lub ból gardła? A może babcinych przepisów na ciasto? Zapytaj o nie u źródła – dziadków. Oni są skarbnicą wiedzy i doświadczeń. A wiesz, jaką sprawisz im radość?

Jak dobrze radzić sobie w kontaktach międzyludzkich?

Tylko nieliczni spośród współczesnych seniorów wypowiadają się w internetowych mediach, dla większości bowiem jest to obca forma komunikacji. Oni wolą kontakt bezpośredni. Dlatego mądrości, jaką dało im życie i wieloletnie doświadczenie, nie znajdziemy na Facebooku czy Instagramie. Warto z nimi rozmawiać, ich wiedza jest bezcenna. Zrób eksperyment. Zapytaj starszych ludzi, co z perspektywy czasu wydaje im się w życiu naprawdę ważne, a na co szkoda czasu. Jak zrozumieć niejasne dla nas zachowania innych osób i jaka jest ich recepta na szczęście? Jak wesprzeć bliskich w kłopotach? Jak zachować pogodę ducha w obliczu straty? I choć na takie pytania każdy musi znaleźć własne odpowiedzi, historie osób, które już to przeżyły, są najlepszym drogowskazem.

Zobacz także:  Czym jest solidarność społeczna i jakie ma znaczenie?
 

 

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…