Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Szukasz przepisu na szczęście i zaradność życiową? Zapytaj dziadków!

Jaką niedostępną w internecie wiedzę mają starsi ludzie?

Czy zauważyliście, że gdy rodzice zajęci są sprawami codziennymi i pracą, to najczęściej dziadkowie mają dla nas czas i miłość? Więź z nimi jest bezcenna. Uczą nas życia, zdradzają swoje patenty i cierpliwie odpowiadają na tysiące pytań. Choć czasem niedoceniani – są naszym skarbem.

Czy wiesz, że przez wieki młodzi ludzie wiedzę i umiejętności czerpali bezpośrednio od starszych pokoleń? Dziś nie zawsze jest to możliwe, częściej się przeprowadzamy, czasem do innych miast. Wraz z odległością słabnie nasz kontakt. W pędzącym świecie ludzie koncentrują się na własnych sprawach. A łączność pokoleń jest bezcenna. Wiedza i doświadczenie starszych, a także ich cierpliwość i miłość uczą nas życia. Wielopokoleniowe rodziny i społeczeństwa są również bardziej wrażliwe na potrzeby innych, czasem słabszych. To bardzo ważne! Wzajemne zrozumienie daje harmonię i uczy szukania dobrych rozwiązań. Czego ważnego możemy zatem dowiedzieć się od seniorów?

Babcine, domowe sposoby na…

Obecne udogodnienia, smartfony i aplikacje wydają się codziennością i oczywistością. Okazuje się jednak, że gdy ich brakuje, nie potrafimy funkcjonować. Życie bez prądu, wody lub dostępu do informacji staje się katastrofą. Ale zauważ, że starsi ludzie świetnie sobie bez nich radzą. To bardzo cenna umiejętność. Skorzystaj z niej, jeśli tylko możesz. Szukasz w internecie domowych sposobów na oparzenia, piękne włosy lub ból gardła? A może babcinych przepisów na ciasto? Zapytaj o nie u źródła – dziadków. Oni są skarbnicą wiedzy i doświadczeń. A wiesz, jaką sprawisz im radość?

Jak dobrze radzić sobie w kontaktach międzyludzkich?

Tylko nieliczni spośród współczesnych seniorów wypowiadają się w internetowych mediach, dla większości bowiem jest to obca forma komunikacji. Oni wolą kontakt bezpośredni. Dlatego mądrości, jaką dało im życie i wieloletnie doświadczenie, nie znajdziemy na Facebooku czy Instagramie. Warto z nimi rozmawiać, ich wiedza jest bezcenna. Zrób eksperyment. Zapytaj starszych ludzi, co z perspektywy czasu wydaje im się w życiu naprawdę ważne, a na co szkoda czasu. Jak zrozumieć niejasne dla nas zachowania innych osób i jaka jest ich recepta na szczęście? Jak wesprzeć bliskich w kłopotach? Jak zachować pogodę ducha w obliczu straty? I choć na takie pytania każdy musi znaleźć własne odpowiedzi, historie osób, które już to przeżyły, są najlepszym drogowskazem.

Zobacz także:  Czym jest solidarność społeczna i jakie ma znaczenie?
 

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?