Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Jak rozmawiać z rodzicami o trudnych sprawach?

Rozmowa z rodzicem zawsze powinna być szczera. Niezależnie od tego, co się wydarzyło w twoim życiu, to właśnie rodzic najczęściej przychodzi ci z pomocą. Żeby mógł ci pomóc, musisz się jednak przed nim otworzyć.

Rozmowa z rodzicami powinna być oparta na szczerości, miłości i wzajemnym zaufaniu.

Jak rozmawiać z rodzicami o problemach?

Trudne rozmowy z rodzicami warto przeprowadzać nawet, jeśli wydaje ci się, że oni cię nie rozumieją. Jeśli nie powiesz im o tym, co cię boli, denerwuje, irytuje, często sami na to nie wpadną. Pamiętaj, że tylko ty wiesz, co czujesz. Czasami jednak nie wiesz, dlaczego tak się dzieje. Rozmowa z rodzicami paradoksalnie może sprawić, że uporządkujesz chaos, który masz w głowie. Oni zaś dowiedzą się, czego się obawiasz, czego chcesz uniknąć albo o czym marzysz. Jeśli im o tym nie powiesz, sami mogą się nie domyślić.

Dlaczego tak bardzo boimy się rozmawiać z rodzicami?

Jak powiedzieć rodzicom o złej ocenie? Jak opowiedzieć o nowej dziewczynie? Jak zakomunikować o planach na studia? Odpowiedź paradoksalnie jest zawsze taka sama – szczerze. Boimy się rozmów z rodzicami, bo jesteśmy przekonani, że od razu będą nas oceniać, krytykować, proponować lepsze rozwiązania. Nie zawsze jednak musi tak być. Im więcej rozmawiasz z rodzicami, tym lepiej cię oni rozumieją. Tym samym rzadziej chcą się wtrącać, nie próbują planować za ciebie, szanują (bo rozumieją) twoje wybory. Jak powiedzieć rodzicom o jedynce na semestr? Szczerze, otwarcie, bez ściemy. Nawet jeśli na początku się zdenerwują, zaraz wyciągną do ciebie pomocną dłoń by wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Jak powiedzieć rodzicom o depresji? Jak powiedzieć o ciąży?

Powiedzieć rodzicom o jedynce w szkole to zupełnie coś innego, niż poinformować ich o nieplanowanej ciąży lub depresji. Ranga problemu jest zupełnie inna. Do takiej rozmowy warto się przygotować:

  • przemyśl dokładnie, co i jak chcesz zakomunikować rodzicom,
  • staraj się zachować spokój podczas całej rozmowy,
  • nie pozwól, aby emocje wzięły górę nad rozsądkiem,
  • szukaj kompromisu, nie staraj się dążyć do konfliktu,
  • zachowaj szczerość, nie koloryzuj, nie ukrywaj części informacji.

Pamiętaj przy tym, że rodzice też byli kiedyś nastolatkami i przechodzili te same etapy, co ty. Nie zawsze były one identyczne, ale z reguły dorośli znają uczucia i emocje, które teraz przeżywasz. Jesteś też największym skarbem swoich rodziców, nawet jeśli nie zawsze potrafią ci to okazać. Z pewnością chcą ci pomóc wyjść z trudnej sytuacji i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu bardzo obawiasz się ich reakcji, nie masz zaufania lub boisz się o swoje bezpieczeństwo, poproś o pomoc specjalistę z poradni dla młodzieży, np. dzwoniąc na Niebieską Linię (jest to ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy), tel.: 800 12 00 02, Telefonu Zaufania dla Dzieci i młodzieży, tel. 116 111, albo do bezpłatnych poradni psychologicznych dla dzieci i młodzieży dostępnych w internecie.

Zobacz także: Jak rozmawiać, by nas słyszano i rozumiano?

Fot.: Candid Shots / Pixabay

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Sondaże wyborcze – czy można im wierzyć?

Czy mają wpływ na wynik wyborów?
×
Język polski i literaturaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Asertywność – jak mówić NIE, żeby wszyscy czuli się z tym dobrze