AktualnościHistoriaŚwiat wokół nas

Górski Karabach – dlaczego toczy się o niego wojna?

Górski Karabach to terytorium, o które od 1988 roku toczy się spór między Azerbejdżanem a Armenią. Jest to region o bardzo długiej historii, który w XX wieku był jedną z republik radzieckich. Po upadku ZSRR, w czasie odradzania się państw zagarniętych przez Związek Radziecki, stał się zarzewiem ogromnego konfliktu.

Dla mieszkańców jest to obecnie niepodległe państwo (Republika Arcach), którego jednak nie ma na mapach i nie jest uznawane przez inne państwa.

Górski Karabach – gdzie leży?

  • Górski Karabach to region na obszarze Kaukazu Południowego, ciągnący się na granicy między Armenią i Azerbejdżanem.
  • Od wieków był terenem starć między chrześcijańską ludnością Ormian a Azerami wyznającymi religię muzułmańską.
  • Przez wieki Górski Karabach stanowił enklawę ludności ormiańskiej, która obecnie znajduje się na terenie Azerbejdżanu.

Konflikt o Górski Karabach – kto go wygrał?

Po upadku caratu rosyjskiego w 1905 roku, a później ZSRR w 1988 roku, Górski Karabach stał się zarzewiem bardzo silnego konfliktu, który dotyczył głównie Armenii i Azerbejdżanu. W jego wyniku wielokrotnie dochodziło do zbrodni na ludności cywilnej, zarówno na Ormianach, jak i Azerach. Było to starcie polityczne, ale też religijne. Armenię w większości zamieszkują bowiem chrześcijanie, w Azerbejdżanie zaś dominuje społeczność azerska, w większości muzułmańska. Konflikt w 1994 roku zakończył się rozejmem, na podstawie którego kontrolę nad Górskim Karabachem przejęła Armenia, mimo że teren formalnie należy do Azerbejdżanu. Spór o ten teren jednak nadal podskórnie się tli. Górski Karabach obecnie tworzy (wraz z siedmioma regionami Azerbejdżanu) odrębną republikę, której nie uznaje nikt na świecie. Jest ona współzależna od Armenii, która jednak nigdy nie zdecydowała się na jej aneksję (czyli przyłączenie).

Ponowne ożywienie konfliktu o Górski Karabach

Na początku października 2020 roku konflikt wybuchł na nowo. Obydwie strony wzajemnie oskarżały się o prowokację, w wyniku której doszło do bezpośrednich starć między Armenią i Azerbejdżanem. W konflikt dodatkowo jeszcze włączyła się Turcja. Na szczęście po interwencji innych krajów spór udało się zażegnać.

Zobacz także: Białoruś 2020. Jak świat może pomóc w rozwiązaniu konfliktu?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościEkologiaGospodarka i finanse

Jak oszczędzać prąd na co dzień, dlaczego to ważne?

koszty utrzymania domu i mieszkania poszybowały w górę, dlatego każdy zastanawia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…