AktualnościHistoriaŚwiat wokół nas

Górski Karabach – dlaczego toczy się o niego wojna?

Górski Karabach to terytorium, o które od 1988 roku toczy się spór między Azerbejdżanem a Armenią. Jest to region o bardzo długiej historii, który w XX wieku był jedną z republik radzieckich. Po upadku ZSRR, w czasie odradzania się państw zagarniętych przez Związek Radziecki, stał się zarzewiem ogromnego konfliktu.

Dla mieszkańców jest to obecnie niepodległe państwo (Republika Arcach), którego jednak nie ma na mapach i nie jest uznawane przez inne państwa.

Górski Karabach – gdzie leży?

  • Górski Karabach to region na obszarze Kaukazu Południowego, ciągnący się na granicy między Armenią i Azerbejdżanem.
  • Od wieków był terenem starć między chrześcijańską ludnością Ormian a Azerami wyznającymi religię muzułmańską.
  • Przez wieki Górski Karabach stanowił enklawę ludności ormiańskiej, która obecnie znajduje się na terenie Azerbejdżanu.

Konflikt o Górski Karabach – kto go wygrał?

Po upadku caratu rosyjskiego w 1905 roku, a później ZSRR w 1988 roku, Górski Karabach stał się zarzewiem bardzo silnego konfliktu, który dotyczył głównie Armenii i Azerbejdżanu. W jego wyniku wielokrotnie dochodziło do zbrodni na ludności cywilnej, zarówno na Ormianach, jak i Azerach. Było to starcie polityczne, ale też religijne. Armenię w większości zamieszkują bowiem chrześcijanie, w Azerbejdżanie zaś dominuje społeczność azerska, w większości muzułmańska. Konflikt w 1994 roku zakończył się rozejmem, na podstawie którego kontrolę nad Górskim Karabachem przejęła Armenia, mimo że teren formalnie należy do Azerbejdżanu. Spór o ten teren jednak nadal podskórnie się tli. Górski Karabach obecnie tworzy (wraz z siedmioma regionami Azerbejdżanu) odrębną republikę, której nie uznaje nikt na świecie. Jest ona współzależna od Armenii, która jednak nigdy nie zdecydowała się na jej aneksję (czyli przyłączenie).

Ponowne ożywienie konfliktu o Górski Karabach

Na początku października 2020 roku konflikt wybuchł na nowo. Obydwie strony wzajemnie oskarżały się o prowokację, w wyniku której doszło do bezpośrednich starć między Armenią i Azerbejdżanem. W konflikt dodatkowo jeszcze włączyła się Turcja. Na szczęście po interwencji innych krajów spór udało się zażegnać.

Zobacz także: Białoruś 2020. Jak świat może pomóc w rozwiązaniu konfliktu?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…