HistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Białoruś 2020. Jak świat może pomóc w rozwiązaniu konfliktu?

Sytuacja na Białorusi zmierza w złym kierunku już od blisko 25 lat, kiedy zmieniona konstytucja dała prezydentowi władzę praktycznie dyktatorską. Problem ten został bardzo szybko dostrzeżony w świecie.

Rządy państw europejskich, a także organizacje międzynarodowe wielokrotnie zwracały się z apelem o zmianę tego stanu rzeczy. Dla obywateli Białorusi płynie też pomoc z wielu państw, w tym z Polski.

Międzynarodowe organizacje w sprawie sytuacji na Białorusi

Obecny konflikt na Białorusi to kolejna odsłona walki o prawa człowieka i obywatela w tym kraju. Już od dłuższego czasu międzynarodowe organizacje wyrażają protest przeciwko sytuacji na Białorusi.
W 2013 roku Amnesty International wydał raport, w którym stwierdzono, że władza na Białorusi odmawia obywatelom prawa do organizowania zgromadzeń, stowarzyszenia oraz swobody wypowiedzi.
Specjalny sprawozdawca ONZ stwierdził, że ustrój polityczny jest niezgodny z koncepcją praw człowieka.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell Fontelles stwierdził, że wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe.
12 sierpnia 2020 r. Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet oficjalnie potępiła brutalne działania władz na Białorusi.

Europa zaniepokojona sytuacją na Białorusi

Jeśli chodzi o stanowiska rządów europejskich, to przejawiają się głównie oficjalnymi protestami w związku z sytuacją na Białorusi.    

  • 9 sierpnia prezydenci Polski i Litwy potępili użycie siły przez białoruską milicję, a premier Mateusz Morawiecki wystąpił z propozycją zorganizowania nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w związku z sytuacją na Białorusi. 16 sierpnia prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii odbyli kolejną wideokonferencję w sprawie regionalnego bezpieczeństwa.
  • 10 sierpnia prezydent Ukrainy wydał oświadczenie, w którym oznajmił, że Białoruś powinna przestrzegać zasady demokracji i wolności.
  • Rzecznik rządu Niemiec stwierdził, że wybory prezydenckie na Białorusi nie spełniły minimalnych wymagań demokratycznych.
  • Szef Rady Europejskiej Charles Miche zwołał wideokonferencję przywódców unijnych w sprawie sytuacji na Białorusi na 19 sierpnia 2020. 

Dotychczas podejmowane działania wydają się mało radykalne, choć nabierają tempa. Wynika to stąd, że w świecie polityki bada się siły rywali oraz rozważa wszystkie możliwe konsekwencje. Nie zawsze ingerencja z zewnątrz przynosi dobre skutki. Trzeba dobrze przemyśleć jakie kroki podjąć, żeby nie zaszkodzić poszkodowanym i nie zburzyć bezpieczeństwa w regionie.

Pomoc dla Białorusi

Poza oficjalnymi protestami europejskich rządów z zagranicy płynie też realna pomoc dla obywateli Białorusi. W naszym kraju organizowane są zbiórki pieniędzy, które mają zostać przeznaczone na pomoc rannym i aresztowanym w czasie ostatnich niepokojów i protestów. 
Pod koniec kwietnia i na początku czerwca na Białoruś dotarły dwa konwoje z pomocą humanitarną z Polski. Było to głównie zaopatrzenie dla tamtejszych szpitali związane z walką z koronawirusem. Rząd Białorusi nie podjął bowiem żadnych działań, aby powstrzymać epidemię, co też jest jednym z elementów konfliktu.

Zobacz także:  Protesty na Białorusi. Co jest przyczyną tej sytuacji?

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…