HistoriaWiedzieć więcej

Protesty na Białorusi. Co jest przyczyną tej sytuacji?

Białoruś to kraj, w którym od ponad 25 lat rządzi ten sam prezydent – Aleksander Łukaszenka. Wielu opozycjonistów, a także politologów z innych państw twierdzi, że jest to możliwe poprzez znacznie ograniczenie wolności i demokracji na Białorusi.

Prezydent Łukaszenka na wszelkie sposoby próbuje zlikwidować opozycję. Jego władza oparta jest na silnym aparacie policyjnym, swobody obywatelskie są ograniczane, opozycjoniści aresztowani. Jak pokazują ostatnie wydarzenia na Białorusi, społeczeństwo tego kraju ma już dość takiego stanu rzeczy.

Aresztowania kandydatów na prezydenta

Pierwsze protesty na Białorusi w tym roku rozpoczęły się już 29 maja w związku z aresztowaniem… kandydata na prezydenta. 6 maja biznesmenem Serhij Tichanowski został aresztowany po ogłoszeniu zamiaru kandydowania i rywalizacji z Łukaszenką o funkcję prezydenta Białorusi. 18 czerwca aresztowano kolejnego kandydata – Wiktora Babarika pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Obaj kandydaci zostali też wykluczeni z udziału w wyborach, co z kolei stało się przyczyną protestów w Mińsku i innych dużych miastach. Największy wiec w stolicy Białorusi zgromadził około 63 tys. osób.

Wiece poparcia dla Tichanouskiej

Do wyborów ostatecznie stanęło dwoje kandydatów – urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka oraz kandydatka opozycji, żona aresztowanego 6 maja kandydata na prezydenta – Swietłana Tichanouska. W dniach poprzedzających wybory odbywały się akcje poparcia dla przedstawicielki opozycji. Jej zwolennicy nosili na rękach białe bransoletki. Reakcją władzy były zatrzymania takich osób oraz blokowanie dostępu do internetu, aby utrudnić organizację protestów.

Zamieszki po ogłoszeniu wyników

Według oficjalnych wyników wyborów Łukaszenka zdobył aż 80% poparcia, a Tichanouska zaledwie 7%. Natychmiast rozpoczęły się protesty w całym kraju. Władze całkowicie odcięły dostęp do internetu, przestały też działać serwisy informacyjne. Przeciwko demonstrującym wysłano policję. Nastąpiły masowe aresztowania, protestujących ciężarówkami wywożono do okolicznych więzień. W Mińsku policja strzelała do ludzi gumowymi kulami. Wiele osób zostało rannych. Pojawiły się informacje o ofiarach śmiertelnych. Protesty trwały też kolejnego dnia. Co ciekawe i bardzo znamienne, w Kobryniu, Lidzie i Iwacewiczach policja odmówiła użycia siły wobec protestujących. 11 sierpnia ogłoszono ogólnokrajowy strajk, a następnego dnia odbyła się demonstracja w obronie zatrzymanych. Utworzono też opozycyjny front ocalenia narodowego. Co będzie dalej, pokażą najbliższe dni.
Fot.: David Peterson / Pixabay

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…