Czym jest solidarność społeczna i jakie ma znaczenie?

Autor: Redakcja Noizer Redakcja Noizer

Krótko o autorze:
Testowy opis

Solidarność społeczna to działania pewnej grupy osób, które łączy wspólnota interesów. Szczególne znaczenie ma w obliczu kryzysu czy zagrożenia dotykających daną zbiorowość.

W czasach epidemii koronawirusa, z którą mamy obecnie do czynienia, solidarność społeczna objawia się przestrzeganiem narzuconych reguł, przyjmowaniem ze zrozumieniem niezbędnych ograniczeń, a także wspieraniem osób potrzebujących pomocy.

Czym jest solidarność społeczna?

Są to wszystkie działania, które podejmujemy nie dla własnej potrzeby czy zysku, ale by pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Tak naprawdę jest to jeden z głównych fundamentów funkcjonowania społeczeństwa. Z jednej strony solidarność społeczna objawia się najczęściej w sytuacji zagrożenia danej zbiorowości – czy to przez wroga zewnętrznego, czy też przez sytuację kryzysową, którą może być zagrożenie epidemiologiczne. Z drugiej strony solidarność społeczna w czasach kryzysu zwiększa spójność danej wspólnoty.

Zobacz także:  Czym jest stan zagrożenia epidemicznego

 

Solidarność społeczna w stanie zagrożenia

Jak może przejawiać się solidarność społeczna w obecnych czasach kryzysu wywołanego koronawirusem? Ze względu na specyfikę epidemii, w najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby starsze, dla których wirus jest najniebezpieczniejszy oraz osoby przebywające na kwarantannie. Najwyraźniejszym przejawem solidarności społecznej w tym przypadku jest pomoc seniorom w robieniu zakupów czy załatwianiu innych spraw. W czasie pandemii takie działanie to nie tylko pomoc, ale też pewne ryzyko związane z zakażeniem się wirusem. Tym samym osoby niosące pomoc czują się wyjątkowo potrzebne, a odbiorcy pomocy mogą poczuć, że nie są pozostawieni sami sobie i są pełnowartościowymi członkami społeczności.

 

 

Media Społecznościowe

Szukaj

Artykuł sponsorowany

Najchetniej czytane