EkologiaŚwiat wokół nas

Jak dbać o środowisko na dużą i mniejszą skalę?

Państwowe programy ochrony środowiska obejmują bardzo wiele różnych działań na rzecz ochrony klimatu, czystego powietrza oraz ratowania fauny i flory. Niemało można także zrobić samodzielnie.

Państwowe programy ochrony środowiska pomagają m.in. w ratowaniu zagrożonych wyniszczeniem terenów, sprzyjają zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza czy niszczenia środowisk lęgowych ptaków.

Państwowe programy ochrony środowiska

Państwowe programy ochrony środowiska dotyczą przede wszystkim 10 podstawowych obszarów działań:

  • ochrony klimatu i czystego powietrza,
  • zmniejszenia zagrożenia hałasem,
  • zarządzania polami elektromagnetycznymi,
  • gospodarowania wodami,
  • gospodarki wodno-ściekowej,
  • ochrony zasobów geologicznych,
  • gospodarki odpadami,
  • ochrony środowiska przyrodniczego,
  • eliminacji zagrożeń spowodowanych poważnymi awariami.

Fundusz Ochrony Środowiska (FOŚ), z którego można skorzystać za pośrednictwem gminy, miasta lub powiatu, oferuje dofinansowania do działań proekologicznych. Dzięki niemu możemy uzyskać część funduszy na ocieplenie domu, wymianę tzw. kopciuchów na bardziej ekologiczny sprzęt do ogrzewania, dofinansowanie instalacji fotowoltaiki lub zbiorników na deszczówkę. Warto postarać się o dofinansowanie korzystania z energii odnawialnej, która nie tylko zmniejsza bieżące wydatki, ale znacznie ogranicza zanieczyszczenie powietrza. Program „Czyste powietrze” zakłada również próbę maksymalnej redukcji emisji CO2 do środowiska.

Jak samemu dbać o środowisko?

Ochrona środowiska to nie tylko kwestia rządowych czy samorządowych działań, lecz także tego, co każdy z nas może zrobić w domu. Wszystkim nam powinno bowiem zależeć na przeciwdziałaniu degradacji środowiska. Warto zacząć od ograniczenia wykorzystania plastiku w życiu codziennym. Plastikowe butelki można zamienić na metalowe termosy i uzupełniać w nich wodę do picia. Zamiast korzystać z jednorazowych opakowań lepiej zabierać ze sobą pojemniki wielorazowego użytku, a plastikowe reklamówki warto zamienić na bardziej ekologiczne rozwiązania, na przykład płócienne torby lub woreczki. Oszczędzanie wody w domu, korzystanie ze zbiorników na deszczówkę do roślin czy segregacja śmieci z myślą o recyklingu – to kolejne działania, które niewiele kosztują, a mogą przynieść bardzo wymierne efekty.

Zobacz także: 10 patentów jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska na co dzień

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…
EkologiaTechnologie

Co to jest i jak działa elektrownia jądrowa? Budowa elektrowni jądrowej

Niebawem ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ma to ograniczyć…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Metoda 5 razy dlaczego – na czym polega? Jakie ma zasady?

5 razy dlaczego to metoda, którą bardzo chętnie posługują się różnego…