EkologiaGeografiaŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Niż i wyż w pogodzie

Czym się różnią?

Ciśnienie atmosferyczne jest siłą, z jaką słup powietrza naciska na jednostkę powierzchni. Wartość ciśnienia podaje się w hektopaskalach (hPa). Za normalne ciśnienie uznaje się ciśnienie na poziomie 1013,2 hPa. Do pomiaru ciśnienia atmosferycznego służy barometr. Ciśnienie zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości i robi to szybciej w powietrzu chłodnym niż w ciepłym.
Układy atmosferyczne są to w przybliżeniu obszary wirującego powietrza o średnicy od 150 do 4000 kilometrów. Opisywane są poprzez różnice w zmienności ciśnienia powietrza oraz kierunków wiatrów wiejących wokół ich centrów. Główny systemy powietrza, to wyże i niże. Wyże (antycyklony) to obszary o wysokim ciśnieniu powietrza, gdzie powietrze opada. Pogoda wyżowa latem charakteryzuje się dużą ilością słońca i zwykle bezchmurnym niebem. Temperatury wyżu barycznego latem są dosyć wysokie. Z kolei zimą pogoda podczas wyżu może być dwojaka. W pierwszym przypadku występuje duże zachmurzenie i mgły. Gromadzi się wówczas para wodna i zanieczyszczenie przy powierzchni ziemi, co prowadzi do powstania smogu. Jednak pogoda wyżowa może być też bezchmurna i słoneczna, a przy tym bardzo mroźna. Można wtedy zaobserwować grubą warstwę śniegu, szadź na drzewach i inne podobne elementy. 
Niże (cyklony) to obszary o niskim ciśnieniu, tam powietrze unosi się. Chmury powstają przy unoszącym się powietrzu, dlatego też niże związane są z pochmurną, deszczową i wietrzną pogodą.
Wiatry wieją zawsze od wyżu do niżu. 

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

Korzystanie z mediów społecznościowych to codzienność nas wszystkich. Wrzucenie nowego zdjęcia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Farmy trolli – czym są i jak działają? Jak rozpoznać trolla?

Farmy trolli to pojęcie, które w języku Internetu pojawiło się całkiem…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak i gdzie szukać wartościowych wiadomości w Internecie?

W dobie internetu nasze możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Niestety,…