EkologiaGeografiaŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Niż i wyż w pogodzie

Czym się różnią?

Ciśnienie atmosferyczne jest siłą, z jaką słup powietrza naciska na jednostkę powierzchni. Wartość ciśnienia podaje się w hektopaskalach (hPa). Za normalne ciśnienie uznaje się ciśnienie na poziomie 1013,2 hPa. Do pomiaru ciśnienia atmosferycznego służy barometr. Ciśnienie zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości i robi to szybciej w powietrzu chłodnym niż w ciepłym.
Układy atmosferyczne są to w przybliżeniu obszary wirującego powietrza o średnicy od 150 do 4000 kilometrów. Opisywane są poprzez różnice w zmienności ciśnienia powietrza oraz kierunków wiatrów wiejących wokół ich centrów. Główny systemy powietrza, to wyże i niże. Wyże (antycyklony) to obszary o wysokim ciśnieniu powietrza, gdzie powietrze opada. Pogoda wyżowa latem charakteryzuje się dużą ilością słońca i zwykle bezchmurnym niebem. Temperatury wyżu barycznego latem są dosyć wysokie. Z kolei zimą pogoda podczas wyżu może być dwojaka. W pierwszym przypadku występuje duże zachmurzenie i mgły. Gromadzi się wówczas para wodna i zanieczyszczenie przy powierzchni ziemi, co prowadzi do powstania smogu. Jednak pogoda wyżowa może być też bezchmurna i słoneczna, a przy tym bardzo mroźna. Można wtedy zaobserwować grubą warstwę śniegu, szadź na drzewach i inne podobne elementy. 
Niże (cyklony) to obszary o niskim ciśnieniu, tam powietrze unosi się. Chmury powstają przy unoszącym się powietrzu, dlatego też niże związane są z pochmurną, deszczową i wietrzną pogodą.
Wiatry wieją zawsze od wyżu do niżu. 

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Na czym polega uważność? Jak ćwiczyć mindfulness?

Uważność, mindfulness to dwa określenia na ten sam stan zwolnienia i…
AktualnościWiedzieć więcej

Próbne egzaminy ósmoklasisty – kiedy są i dla kogo?

Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się już w marcu. Ministerstwo Edukacji i…
AktualnościŚwiat wokół nas

Manipulacje w mediach – czemu służą i jak się im oprzeć?

Nie przez przypadek media określane są mianem czwartej władzy. Możliwość przekazywania…