EkologiaGeografiaŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Niż i wyż w pogodzie

Czym się różnią?

Ciśnienie atmosferyczne jest siłą, z jaką słup powietrza naciska na jednostkę powierzchni. Wartość ciśnienia podaje się w hektopaskalach (hPa). Za normalne ciśnienie uznaje się ciśnienie na poziomie 1013,2 hPa. Do pomiaru ciśnienia atmosferycznego służy barometr. Ciśnienie zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości i robi to szybciej w powietrzu chłodnym niż w ciepłym.
Układy atmosferyczne są to w przybliżeniu obszary wirującego powietrza o średnicy od 150 do 4000 kilometrów. Opisywane są poprzez różnice w zmienności ciśnienia powietrza oraz kierunków wiatrów wiejących wokół ich centrów. Główny systemy powietrza, to wyże i niże. Wyże (antycyklony) to obszary o wysokim ciśnieniu powietrza, gdzie powietrze opada. Pogoda wyżowa latem charakteryzuje się dużą ilością słońca i zwykle bezchmurnym niebem. Temperatury wyżu barycznego latem są dosyć wysokie. Z kolei zimą pogoda podczas wyżu może być dwojaka. W pierwszym przypadku występuje duże zachmurzenie i mgły. Gromadzi się wówczas para wodna i zanieczyszczenie przy powierzchni ziemi, co prowadzi do powstania smogu. Jednak pogoda wyżowa może być też bezchmurna i słoneczna, a przy tym bardzo mroźna. Można wtedy zaobserwować grubą warstwę śniegu, szadź na drzewach i inne podobne elementy. 
Niże (cyklony) to obszary o niskim ciśnieniu, tam powietrze unosi się. Chmury powstają przy unoszącym się powietrzu, dlatego też niże związane są z pochmurną, deszczową i wietrzną pogodą.
Wiatry wieją zawsze od wyżu do niżu. 

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak zapobiegać doomscrollingowi?

Doomscrolling to pojęcie, które być może już słyszałeś bądź słyszałaś. Nie…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest doomscrolling? Jak na nas wpływa?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Dzięki niemu możemy komunikować…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak sobie radzić z doomscrollingiem? Ogranicz media!

Media społecznościowe potrafią być świetne i dają nam dużo radości, ale…