EkologiaŚwiat wokół nas

Czy skażenie środowiska jest odwracalne?

Sprawdź jak możemy je zmniejszyć

Zanieczyszczenie środowiska jest zjawiskiem, powstającym w rezultacie kumulacji w glebie, powietrzu i wodzie szkodliwych substancji, negatywnie wpływających na życie ludzi, roślin i zwierząt. Czy da się odwrócić zmiany, które już zaszły? Poznaj skutki skażenia środowiska.

Zanieczyszczenie wody, zły stan powietrza, a także zanieczyszczenie gleby czy żywności to zjawiska skażenia środowiska, które pogarszają jakość życia organizmów żywych. W zależności od przyczyny zanieczyszczenia przyrody można mówić o zmianach odwracalnych i nieodwracalnych. Naturalne procesy, związane z działaniem wulkanów czy procesami erozyjnymi gleby, mają mniejszy wpływ na środowisko niż działalność człowieka.

 

Zanieczyszczenie środowiska – skutki

 

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia nawet 75% chorób, które dotykają ludzkość, wynika ze złego stanu środowiska naturalnego. To właśnie w wyniku działalności człowieka cała planeta musi mierzyć się m.in. ze smogiem, czyli dużym stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu oraz wtórnymi zanieczyszczeniami, będącymi rezultatem długotrwałej ingerencji człowieka w środowisko naturalne – kwaśnymi deszczami, globalnym ociepleniem czy dziurą ozonową. Również zwierzęta cierpią z powodu zanieczyszczeń. Znane są zdjęcia ryb, ptaków i ssaków wodnych, które zginęły zaplątane w torebki plastikowe lub sieci albo udusiły się z powodu mazi pływającej na powierzchni wody.

 

Czy skażenie środowiska jest odwracalne?

 

Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby to jedne z poważniejszych problemów, do których dochodzi w wyniku skażeń chemicznych i promieniotwórczych, a także zalegających różnego rodzaju śmieci i odpadów. Skażenie środowiska substancjami chemicznymi i trującymi zależy od indywidualnego czasu ich rozkładu. Niektóre samoistnie rozpadają się i przekształcają w krótkim czasie, inne mogą przetrwać w glebie czy wodzie przez wiele lat i przenosić się na sąsiadujące z nimi obszary. Jeśli na danym obszarze dojdzie do skażenia substancjami promieniotwórczymi, część z nich można usunąć metodami chemicznymi lub mechanicznymi. Inne, codzienne zanieczyszczenia powstające w wyniku działalności człowieka, można zredukować poprzez ograniczenie używania pojazdów silnikowych, segregację śmieci i sadzenie większej ilości drzew pochłaniających dwutlenek węgla i oczyszczających powietrze. Budowanie oczyszczalni ścieków pomaga odwrócić skażenie wody wywołane zanieczyszczeniami chemicznymi i organicznymi, a kompostowanie odpadków organicznych pozwala na stworzenie wartościowego nawozu dla roślin, podczas gdy na wysypisku zamieniłyby się one w truciznę. Naukowcy cały czas pracują też nad wynalezieniem metod redukcji zalegających odpadów. Dobrą wiadomością jest wyhodowanie bakterii zjadającej plastik.
Można też uwolnić planetę od wielu uciążliwych śmieci i zanieczyszczeń biorąc udział w akcjach sprzątania świata.

Zobacz także:  10 patentów jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska na co dzień
Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia