EkologiaŚwiat wokół nas

Czy skażenie środowiska jest odwracalne?

Sprawdź jak możemy je zmniejszyć

Zanieczyszczenie środowiska jest zjawiskiem, powstającym w rezultacie kumulacji w glebie, powietrzu i wodzie szkodliwych substancji, negatywnie wpływających na życie ludzi, roślin i zwierząt. Czy da się odwrócić zmiany, które już zaszły? Poznaj skutki skażenia środowiska.

Zanieczyszczenie wody, zły stan powietrza, a także zanieczyszczenie gleby czy żywności to zjawiska skażenia środowiska, które pogarszają jakość życia organizmów żywych. W zależności od przyczyny zanieczyszczenia przyrody można mówić o zmianach odwracalnych i nieodwracalnych. Naturalne procesy, związane z działaniem wulkanów czy procesami erozyjnymi gleby, mają mniejszy wpływ na środowisko niż działalność człowieka.

 

Zanieczyszczenie środowiska – skutki

 

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia nawet 75% chorób, które dotykają ludzkość, wynika ze złego stanu środowiska naturalnego. To właśnie w wyniku działalności człowieka cała planeta musi mierzyć się m.in. ze smogiem, czyli dużym stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu oraz wtórnymi zanieczyszczeniami, będącymi rezultatem długotrwałej ingerencji człowieka w środowisko naturalne – kwaśnymi deszczami, globalnym ociepleniem czy dziurą ozonową. Również zwierzęta cierpią z powodu zanieczyszczeń. Znane są zdjęcia ryb, ptaków i ssaków wodnych, które zginęły zaplątane w torebki plastikowe lub sieci albo udusiły się z powodu mazi pływającej na powierzchni wody.

 

Czy skażenie środowiska jest odwracalne?

 

Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby to jedne z poważniejszych problemów, do których dochodzi w wyniku skażeń chemicznych i promieniotwórczych, a także zalegających różnego rodzaju śmieci i odpadów. Skażenie środowiska substancjami chemicznymi i trującymi zależy od indywidualnego czasu ich rozkładu. Niektóre samoistnie rozpadają się i przekształcają w krótkim czasie, inne mogą przetrwać w glebie czy wodzie przez wiele lat i przenosić się na sąsiadujące z nimi obszary. Jeśli na danym obszarze dojdzie do skażenia substancjami promieniotwórczymi, część z nich można usunąć metodami chemicznymi lub mechanicznymi. Inne, codzienne zanieczyszczenia powstające w wyniku działalności człowieka, można zredukować poprzez ograniczenie używania pojazdów silnikowych, segregację śmieci i sadzenie większej ilości drzew pochłaniających dwutlenek węgla i oczyszczających powietrze. Budowanie oczyszczalni ścieków pomaga odwrócić skażenie wody wywołane zanieczyszczeniami chemicznymi i organicznymi, a kompostowanie odpadków organicznych pozwala na stworzenie wartościowego nawozu dla roślin, podczas gdy na wysypisku zamieniłyby się one w truciznę. Naukowcy cały czas pracują też nad wynalezieniem metod redukcji zalegających odpadów. Dobrą wiadomością jest wyhodowanie bakterii zjadającej plastik.
Można też uwolnić planetę od wielu uciążliwych śmieci i zanieczyszczeń biorąc udział w akcjach sprzątania świata.

Zobacz także:  10 patentów jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska na co dzień
Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
EkologiaTechnologie

Elektrownie jądrowe a zielona energia

Elektrownia jądrowa w 2022 roku została przez Parlament Europejski uznana za…
EkologiaTechnologie

Co to jest i jak działa elektrownia jądrowa? Budowa elektrowni jądrowej

Niebawem ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ma to ograniczyć…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Metoda 5 razy dlaczego – na czym polega? Jakie ma zasady?

5 razy dlaczego to metoda, którą bardzo chętnie posługują się różnego…