BiologiaWiedzieć więcej

Kłopoty ze snem i poranną pobudką? Zaplanuj dobry sen

Sprawdź jak to zrobić

Problemy ze snem wpływają na rozregulowanie całego cyklu dobowego, utrudniają poranne wstawanie, co z kolei przekłada się na gorsze funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Warto wdrożyć zdrowe nawyki, które ułatwią zasypianie i przyczynią się do pełnej regeneracji organizmu nocą.

Jak szybko zasnąć? Przeczytaj nasz tekst, a poznasz kilka cennych wskazówek, jak poprawić jakość snu.

 

Problemy ze snem – jakie mają skutki?

 

Problem ze snem dotyka bardzo wielu osób. Nie chodzi tutaj jedynie o kłopoty z zaśnięciem, ale i sen przerywany, nieustanne wybudzanie się, trudne pobudki i ogólne zmęczenie organizmu już z samego rana. Warto pamiętać, że problemy ze snem negatywnie wpływają na rytm naszego organizmu w ciągu całego dnia. Jeśli nie odpoczywasz, twój organizm nie ma siły do pracy, nie potrafisz się w pełni skoncentrować, jesteś mniej kreatywny. Wszystko dlatego, że oprócz rozbicia wynikającego z ogólnego braku odpowiedniej regeneracji, zaburzona zostaje także produkcja melatoniny, czyli cennej substancji, która wspiera nasz układ odpornościowy i jest odpowiedzialna za sen. U nastolatków problemy ze snem są często także wynikiem zaburzeń związanych z dorastaniem. Nieco ponad 15% z nich cierpi na DSWPD (z ang. delayed sleep-wake phase disorder), czyli zespół opóźnionej fazy snu i czuwania. To zaburzenie rytmu okołodobowego, które wynika z późniejszego uwalniania się melatoniny w organizmie. Zamiast uwalniać się około godz. 20–21, u nastolatka może się to dziać dopiero w okolicach północy lub później. To z kolei przekłada się na potrzebę dłuższego snu rano. Z czasem, kiedy zmiany hormonalne i rozwojowe zwalniają, sytuacja się normalizuje.
Niestety problemy ze snem prowadzą w wyniku tego do rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz szybszego starzenia się organizmu, przed którym chroni właśnie melatonina. Zaburzenia snu mogą także przyczyniać się do wypadania włosów, niekontrolowanego wzrostu wagi, kłopotów z koncentracją i pamięcią, a nawet rozwoju depresji i nowotworów.

 

Jak zasnąć spokojnie?

 

Problemy ze snem mogą mieć bardzo różne przyczyny. Na szczęście wiele z nich można wyeliminować. Na początku należy na godzinę, dwie przed snem zadbać o odpowiednią regenerację i wyciszenie: wziąć kąpiel, wyłączyć ostre światło na kilkadziesiąt minut przed snem, aby nasz organizm zdążył przełączyć się na „tryb nocny”. Pomóc mogą także olejki zapachowe i sole mineralne, które można dodać do kąpieli.
Koniecznie należy odłożyć telefon i wyłączyć komputer na godzinę przed pójściem do łóżka. Niebieskie światło, które emitują te urządzenia, nasz mózg traktuje jak światło dzienne, co nie sprzyja wyciszeniu. Pomocna w walce o dobry sen będzie także aktywność fizyczna, ale nie bezpośrednio przed snem, bo w ten sposób dodatkowo „zaktywizujesz” organizm. Najlepiej ćwiczyć rano lub przed południem. Przed snem warto zaś postawić na medytację. Możesz też wypić ziołową herbatę wyciszającą organizm (z lawendą lub melisą). W końcu zadbaj o sypialnię – wywietrz ją przed snem, przygotuj świeżą i czystą pościel.