Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Uprzedzenia i lęki. Dlaczego nie lubimy inności?

Przełam stereotypy

Uprzedzenie to silna niechęć, a nawet wrogość wobec pewnych osób lub całej zbiorowości. Nie wynika ona z negatywnych doświadczeń, a wyłącznie z faktu, że ktoś przynależy do grupy, którą w oparciu o powierzchowną wiedzę uznaje się za gorszą lub szkodliwą dla własnej społeczności. Takie uczucia są złą praktyką, ponieważ są szkodliwe i zwykle bezpodstawne.

Uprzedzenia często żywi się wobec rozmaitych osób i grup społecznych. Przykładami takich postaw są rasizm (niechęć wobec ludzi o innym kolorze skóry), szowinizm (przekonanie o wyższości własnego narodu nad innymi), antysemityzm (nienawiść do Żydów) czy homofobia (awersja wobec osób homoseksualnych).

Przyczyny uprzedzeń

Ludzie uzasadniają swoje uprzedzenie wobec danej grupy tym, że wyróżnia się ona cechami, które są niezrozumiałe i nieakceptowane. Źródłem awersji nie są zatem atrybuty konkretnych jednostek, lecz rysy przypisywane zbiorowości, czyli stereotypy. Posługiwanie się nimi bywa wygodne – upraszcza działanie w codziennych sytuacjach. Nie powinno się jednak na podstawie stereotypów oceniać innych ludzi, ponieważ każdy jest indywidualnością.
Skoro uprzedzenia rodzą się w oparciu o powierzchowną, stereotypową wiedzę, są one wynikiem niezrozumienia osób, które uznaje się za obce. Pogłębia je poczucie zagrożenia ze strony określonej grupy – np. wówczas, gdy napływ imigrantów związany jest ze wzrostem konkurencji na rynku pracy. Tego rodzaju lęk często podsycany jest przez media.

Jak pozbyć się uprzedzeń?

Z uprzedzeniami trzeba walczyć, bo są one bardzo krzywdzące. Stają się przyczyną cierpienia jednostek, nierówności społecznych, a nawet aktów agresji (w tym wojen). Najłatwiej pozbyć się uprzedzeń, poznając bliżej ludzi, w których są one wymierzone. Można wtedy przekonać się, że to wspaniałe, wartościowe osoby, z którymi – pomimo pewnych różnic – wiele nas łączy. Dobrze jest także zadbać o własny rozwój – otaczać się prawdziwymi przyjaciółmi, mieć pasje, pracować nad swoimi słabościami. Osoby, które są szczęśliwe i znają własną wartość, łatwiej dostrzegają ją w innych. Czują się bezpiecznie wśród ludzi i nie chcą marnować energii na złe emocje.
 

Zobacz także:  Jak przeciwdziałać rasizmowi?

 

Polecane artykuły
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

Korzystanie z mediów społecznościowych to codzienność nas wszystkich. Wrzucenie nowego zdjęcia…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Farmy trolli – czym są i jak działają? Jak rozpoznać trolla?

Farmy trolli to pojęcie, które w języku Internetu pojawiło się całkiem…
Relacje społeczneŚwiat wokół nasTechnologie

Jak i gdzie szukać wartościowych wiadomości w Internecie?

W dobie internetu nasze możliwości zdobywania wiedzy są praktycznie nieograniczone. Niestety,…