Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Rodzina, przyjaciele, pasjonaci – rodzaje, przykłady i znaczenie grup społecznych

W niektórych grupach społecznych jesteśmy od urodzenia, inne wybieramy sami lub dołączamy do nich ze względu na system w jakim funkcjonujemy (konieczność chodzenia do szkoły lub pracy). Poznaj rodzaje grup społecznych i ich znaczenie w naszym życiu. Wybieraj je świadomie.

Większość z nas ma potrzebę przynależności do grupy: rodziny, przyjaciół, grupy o wspólnych zainteresowaniach i wartościach. Chcemy być w nich akceptowani i chcemy tworzyć w nich więzi z innymi członkami. Możemy się w nich rozwijać i kształtować, ale grupa może też być dla nas zagrożeniem i wywierać na nas zły wpływ. Bywają jednak grupy, do których wolelibyśmy nie należeć lub chcemy z nich wyjść. 

Co to jest grupa społeczna?

Jest to zbiór kilku osób (minimum trzech), które łączy więź, wspólne działanie, podobny system wartości i w miarę trwała struktura. Właśnie ten system wartości, przekazywanie wzorców zachowań przez liderów grupy, a także wzajemna kontrola funkcjonowania całej społeczności mają ogromny wpływ na to kim się stajemy.

Rodzaje grup społecznych i ich znaczenie. Jak dzielimy grupy społeczne?

Klasyfikacja grup społecznych uwzględnia różne kryteria, np.:

  • kryterium otwartości – są grupy, do których bardzo trudno się dostać i aby to zrobić, trzeba spełnić szereg kryteriów (są to grupy ekskluzywne); przeciwieństwem są grupy bardzo otwarte. Dumni jesteśmy najczęściej z przynależności do tych elitarnych grup, stanowi to dla nas wyróżnienie. Nad przynależnością do grup otwartych znacznie mniej się zastanawiamy;
  • wielkość – są grupy małe oraz duże; im mniejsza grupa, tym lepiej się znamy, tworzymy silniejsze więzi. Z kolei w dużej grupie znacznie łatwiej jest osiągać konkretne cele i założenia; 
  • formalność struktury, konkretność zasad – są grupy formalne (z bardzo jasno określonymi zasadami i koniecznością ich przestrzegania) oraz grupy nieformalne (tzw. luźne, do których można dołączyć w każdym momencie i w każdym momencie z nich odejść). Grupy formalne mogą na nas oddziaływać bardzo silnie i determinować nasze zachowanie czy sposób ubioru. Dzieje się tak również w grupach nieformalnych, np. jeśli „przywódca” ma na nas duży wpływ. Musimy uważać, jeśli ten wpływ nas ogranicza; 
  • czy grupa jest pierwotna czy wtórna – do pierwotnych (np. rodziny, grupy sąsiedzkiej, grupy rówieśników w klasie) należymy „od zawsze”, czujemy się w nich bezpiecznie i tworzymy w nich silne relacje. We wtórnych z pozostałymi członkami łączy nas tylko jakiś konkretny cel, np.: wspólne uprawianie sportu, słuchanie tej samej muzyki czy granie w te same gry. 

Funkcjonowanie w grupie społecznej

Przez wielu psychologów i socjologów grupa społeczna jest uznawana za bardzo ważny typ zbiorowości, w którym zachodzą różne stosunki i relacje społeczne. Co ważne, nie zawsze muszą być one pozytywne. Szkolna ekipa może być dla ciebie albo ogromnym wsparciem, albo przyczyną wielu problemów. Jeśli dochodzi do tej drugiej sytuacji, lepiej się wypisz z takiej grupy społecznej. Pamiętaj, że grupa powinna dawać ci wsparcie, a nie obrażać, krytykować i niszczyć poczucie własnej wartości. W grupie społecznej masz rosnąć i się rozwijać, a nie cofać się.

Zobacz także: Czy znajomi z Facebooka czy Insta przyniosą ci zakupy, gdy złamiesz nogę?

Polecane artykuły
Hobby i pasjeRelacje społeczne

Wolontariaty dla nastolatków. Gdzie można się udzielać?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nie oczekując wynagrodzenia, niesie pomoc innym….
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
×
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Kim jest prawdziwy przyjaciel? Jak rozpoznać fałszywą przyjaźń?