HistoriaWiedzieć więcej

Kiedy został wprowadzony czas letni i zimowy? Historia zmiany czasu

Dwa razy w roku przestawiamy zegarki o godzinę do przodu albo do tyłu. Czy wiesz, kiedy wprowadzono czas letni i zimowy i od kiedy zmiana czasu obowiązuje w Polsce? Sprawdź!

Zmiana czasu ma obecnie wielu przeciwników i zwolenników. Kiedyś jednak uznawana była za konieczność, która pozwalała zaoszczędzić energię i zminimalizować koszty produkcji m.in. świec, a później energii elektrycznej.

Kiedy wprowadzono zmianę czasu w Polsce?

Zmiana czasu była wprowadzana w różnych krajach stopniowo. Niektóre z nich stosowały ją tylko przez chwilę, powracając do niej raz na kilka lat. Podobnie było również w Polsce. Pierwszy raz zegarki przestawiono w okresie międzywojennym. Później aż do 1940 roku nie było podziału na czas letni i czas zimowy, a kiedy wrócił – został tylko na chwilę. Na stałe zmiana czasu w Polsce została wprowadzona w 1976 roku i trwa do dziś.

Skąd się wzięła zmiana czasu?

Zmiana czasu stosowana jest z większą lub mniejszą regularnością od ponad 100 lat. Została wprowadzona po to, aby przedsiębiorstwa mogły zmniejszyć koszty zużycia energii i maksymalnie wykorzystywać światło dzienne.

Kto wymyślił zmianę czasu?

Zmianę czasu znaną obecnie, czyli polegającą na letnim przesuwaniu zegarków o godzinę do przodu i zimowym cofaniu o godzinę, zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Za pomysłodawcę wcześniejszego wstawania i późniejszego chodzenia spać uznaje się Benjamina Franklina, który podczas pracy w ambasadzie w Paryżu zauważył, że ludzie do późnych godzin oświetlają pomieszczenia świecami. Według jego obliczeń przesuwanie zegarów dwa razy w roku miało zaoszczędzić miliony kilogramów wosku rocznie!

Nie od razu jednak pomysł Franklina wprowadzono w życie. Pierwszym krajem, który postanowił w praktyce wypróbować zmianę czasu, były Niemcy. Pierwsza zmiana czasu nastąpiła podczas I wojny światowej, w 1916 roku. Później pomysł podchwycili również Brytyjczycy i Amerykanie, a następnie także inne kraje.

Zobacz także: Kłopoty ze snem i poranną pobudką? Zaplanuj dobry sen!

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
AktualnościHistoria

Co to jest adwent i co oznacza? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, „adevntus”, czyli w tłumaczeniu adwent…
Gry i quizyHistoriaKultura i sztuka

Zwyczaje andrzejkowe w Polsce

Zwyczaje andrzejkowe mają bardzo długą, wielowiekową tradycję. Historia zwyczajów andrzejkowych w…