HistoriaWiedzieć więcej

Kiedy został wprowadzony czas letni i zimowy? Historia zmiany czasu

Dwa razy w roku przestawiamy zegarki o godzinę do przodu albo do tyłu. Czy wiesz, kiedy wprowadzono czas letni i zimowy i od kiedy zmiana czasu obowiązuje w Polsce? Sprawdź!

Zmiana czasu ma obecnie wielu przeciwników i zwolenników. Kiedyś jednak uznawana była za konieczność, która pozwalała zaoszczędzić energię i zminimalizować koszty produkcji m.in. świec, a później energii elektrycznej.

Kiedy wprowadzono zmianę czasu w Polsce?

Zmiana czasu była wprowadzana w różnych krajach stopniowo. Niektóre z nich stosowały ją tylko przez chwilę, powracając do niej raz na kilka lat. Podobnie było również w Polsce. Pierwszy raz zegarki przestawiono w okresie międzywojennym. Później aż do 1940 roku nie było podziału na czas letni i czas zimowy, a kiedy wrócił – został tylko na chwilę. Na stałe zmiana czasu w Polsce została wprowadzona w 1976 roku i trwa do dziś.

Skąd się wzięła zmiana czasu?

Zmiana czasu stosowana jest z większą lub mniejszą regularnością od ponad 100 lat. Została wprowadzona po to, aby przedsiębiorstwa mogły zmniejszyć koszty zużycia energii i maksymalnie wykorzystywać światło dzienne.

Kto wymyślił zmianę czasu?

Zmianę czasu znaną obecnie, czyli polegającą na letnim przesuwaniu zegarków o godzinę do przodu i zimowym cofaniu o godzinę, zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Za pomysłodawcę wcześniejszego wstawania i późniejszego chodzenia spać uznaje się Benjamina Franklina, który podczas pracy w ambasadzie w Paryżu zauważył, że ludzie do późnych godzin oświetlają pomieszczenia świecami. Według jego obliczeń przesuwanie zegarów dwa razy w roku miało zaoszczędzić miliony kilogramów wosku rocznie!

Nie od razu jednak pomysł Franklina wprowadzono w życie. Pierwszym krajem, który postanowił w praktyce wypróbować zmianę czasu, były Niemcy. Pierwsza zmiana czasu nastąpiła podczas I wojny światowej, w 1916 roku. Później pomysł podchwycili również Brytyjczycy i Amerykanie, a następnie także inne kraje.

Zobacz także: Kłopoty ze snem i poranną pobudką? Zaplanuj dobry sen!

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiWiedzieć więcej

Przeliczanie punktów do liceum, czyli jak zwiększyć swoje szanse na wymarzoną szkołę

W trakcie rekrutacji do szkoły średniej można zdobyć maksymalnie 200 punktów….
CiekawostkiGry i quizyWiedzieć więcej

Co to jest burza mózgów? W czym może pomóc?

Burza mózgów to dyskusja, której podstawowym celem jest wskazanie możliwie największej…
CiekawostkiWiedzieć więcej

Co to jest mapa myśli i dlaczego warto z niej korzystać?

Mapy myśli to coraz popularniejszy sposób tworzenia notatek. Niektórzy wykorzystują je…