EkologiaŚwiat wokół nas

Toaleta to nie śmietnik! Nie przyczyniaj się do awarii oczyszczalni

To my jesteśmy odpowiedzialni za to, co trafia do toalety i jakie ścieki spłyną później do oczyszczalni i rzeki. Zobacz, jakich rzeczy nie można wrzucać do toalety i dlaczego.

Wyrzucanie do toalety przedmiotów, które nie powinny się w niej znaleźć, może doprowadzić nie tylko do zapychania się muszli, ale na większą skalę nawet do awarii w oczyszczalni ścieków. Rzeczy takie jak resztki jedzenia, patyczki higieniczne czy włosy nigdy nie powinny trafiać do kanalizacji!

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Ścieki, czyli zanieczyszczona woda z toalety, umywalki, wanny czy zlewozmywaka, płyną rurami do oczyszczalni. Tam poddawane są stopniowemu oczyszczaniu z zanieczyszczeń (mechanicznemu i chemicznemu). Śmieci i tłuszcz nigdy nie powinny znaleźć się w kanalizacji. Zatrzymują się bowiem w rurach, tworząc zatory lub spływają aż do oczyszczalni. 

Co się dzieje z rzeczami, które wrzucamy do toalety?

Tłuszcz, drobne odpadki i artykuły higieniczne wrzucone do toalety w dużym stopniu osiadają na dnie rur kanalizacyjnych. Jest to szkodliwe i może zatkać kanalizację przy domu, uniemożliwiając odpływ ścieków. Jeśli uda im się dotrzeć do oczyszczalni, to w dużej części zostaną zatrzymane na specjalnych kratach i sitach. Jednak drobne patyczki higieniczne lub włosy mogą się przedostać dalej do urządzeń oczyszczalni i spowodować ich awarię. Dlatego do toalety powinniśmy wrzucać wyłącznie papier toaletowy, który ulega rozdrobnieniu.

Czego nie wolno wrzucać do toalety?

  • Materiały budowlane, piasek, resztki gipsu i cementu – nie dość, że mają negatywny wpływ na środowisko, to dodatkowo opadają na dno, tworzą zatory i trudno usunąć je z rur.
  • Tłuszcze – wszelkiego rodzaju oleje, masło, smalec w kontakcie z zimną wodą tężeją w rurach, a osadzając się na ściankach, zmniejszają ich przepływ.
  • Włosy – duża ilość włosów może przykleić się do innych przedmiotów i stworzyć zator w rurach.
  • Środki do higieny osobistej (chusteczki nawilżane, patyczki do uszu, waciki, tampony i podpaski) – są wykonane z materiałów, które nie rozpuszczają się w wodzie. Często w kontakcie z nią zwiększają swoją objętość i prowadzą do zatorów.
  • Papierowe ręczniki – są bardziej chłonne niż papier toaletowy, nie rwą się na drobne kawałki i tworzą zwarte kule, które podobnie jak inne przedmioty mogą zatykać rury.
  • Leki – ze względu na swój skład mogą być przyczyną zanieczyszczenia wód gruntowych.
  • Strzykawki i igły – to realne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale też dla pracowników oczyszczalni. Ukłucie się zużytą igłą może prowadzić do wielu poważnych chorób.

Zobacz także: 10 patentów jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska na co dzień.

Fot. Yogendra / Pexels

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia